Straty klubów piłkarskich w Europie mogą sięgnąć 4 mld euro

0
420

Straty europejskich klubów piłkarskich wskutek pandemii Covid-19 mogą sięgnąć czterech miliardów euro – wynika z opublikowanej we wtorek analizy Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA).

W tym sezonie straty mogą wynieść 1,6 mld, a w kampanii 2020/21 – już nawet 2,4 mld euro. Autorzy badań zaznaczyli, że nie brano pod uwagę zysków z rynku transferowego, które są niewiadomą.

Te wyniki pokazują, że wpływ finansowy epidemii Covid-19 na kluby europejskie to prawdziwy wstrząs sejsmiczny – skomentował dyrektor generalny ECA Charlie Marshall. – Wpływ epidemii na finanse klubów nie ustał po wznowieniu rozgrywek. Należy spodziewać się kontynuowania tego trendu w następnym sezonie – dodał.

W 10 ligach, w tym w pięciu najbogatszych – w Anglii, Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii – na samej sprzedaży wejściówek kluby stracą 400 mln euro w tym sezonie oraz 1,1 mld w następnym.

Jednocześnie przedstawiciele jednej z najbogatszych lig piłkarskich na świecie, angielskiej Premier League, przyznali, że nie planują zakupu ubezpieczeń od strat spowodowanych zawieszeniem rozgrywek na skutek pandemii w przyszłości. Wprawdzie odwołany turniej tenisowy w Wimbledonie mógł pokryć straty ze swojej polisy, jednak dyrektor generalny Premier League Richard Masters, stwierdził, że są to sytuacje nieporównywalne, gdyż trudniej jest ubezpieczyć rozgrywki, które trwają dziewięć miesięcy niż dwutygodniowe wydarzenie sportowe.

(KS, źródło: PAP, The Times)