Klienci Ubea w kwietniu płacili więcej za OC

0
219

Z obliczeń wykonanych przez ekspertów Ubea.pl wynika, że kwiecień przyniósł wzrost średniej składki OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oferowanego przez internetową porównywarkę. I to u niemal wszystkich analizowanych ubezpieczycieli.

Sposób przygotowywania kolejnych wydań barometru wygląda następująco: eksperci porównywarki co miesiąc sprawdzają ponad 100 tys. rzeczywistych kalkulacji wykonanych przez internautów. Taka analiza anonimowych informacji pozwala sprawdzić, jak w danym miesiącu kształtowała się średnia składka OC ppm. proponowana przez internet (bez NNW) w danym miesiącu. – Następnie miesięczny wynik jest przeliczany w relacji do poziomu cen OC dotyczącego stycznia tego samego roku. Styczniowy wynik zawsze odpowiada wartości barometru równej 100 (100%) – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Kwietniowy odczyt barometru wyniósł 101, co oznacza wzrost średniej składki OC ppm. o około 1% względem stycznia tego roku. Przeciętna składka w kwietniu wynosiła 1228 zł i była o 1,8% (22 zł) wyższa niż w marcu 2022 r.

– Wydaje się możliwe, że kwietniowa zmiana będzie tylko wstępem dla kolejnych podwyżek – twierdzi Paweł Kuczyński, prezes Ubea.

Z ustaleń analityków porównywarki wynika, że w kwietniu średnia składka OC ppm. wzrosła u niemal wszystkich analizowanych ubezpieczycieli. – Jeżeli taki trend utrzyma się przez kilka miesięcy, to kierowcy będą mieli spore powody do obaw – podsumowuje Andrzej Prajsnar.

(AM, źródło: Ubea)