KUKE: W październiku spadła liczba niewypłacalności

0
427

Październik przyniósł kolejny spadek nie tylko liczby upadłości, ale także ogłoszeń firm o rozpoczęciu procesów restrukturyzacyjnych – wynika z danych zebranych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

KUKE podała, że w październiku odnotowano 161 niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych). Było ich o 9,5% mniej niż we wrześniu, za to o 14,2% więcej niż przed rokiem. Z ogólnej liczby niewypłacalności zdecydowaną większość – 136 przypadków – stanowiły restrukturyzacje. Ich suma była o 9,9% mniejsza niż we wrześniu i o 24,8% wyższa w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W październiku upadłość ogłosiło też 27 firm, czyli o 12,9% mniej niż we wrześniu i o 25,6% mniej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się do 2122 zdarzeń – to o 20 przypadków więcej (1%) niż miesiąc wcześniej. 

– Październik przyniósł kolejny spadek nie tylko liczby upadłości, ale także ogłoszeń firm o rozpoczęciu procesów restrukturyzacyjnych, przy czym zdecydowana większość z nich następowała w ramach procedury uproszczonej (ponad 85%) – powiedział Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE.

Ekspert podkreślił, że oczekiwania wzrostu niewypłacalności w gospodarce polskiej na razie się nie materializują. U największego partnera handlowego Polski również doszło do stabilizacji upadłości.

– W KUKE zwracamy uwagę naszym klientom na ryzyka pogorszenia się sytuacji finansowej ich zagranicznych odbiorców. Jednak wskaźnik szkodowości cały czas utrzymuje się na niskim poziomie – dodał Tomasz Ślagórski.

(AM, źródło: KUKE)