M&A: Stawki za ubezpieczenia transakcji jeszcze nigdy nie były tak wysokie

0
133

Koszt ubezpieczenia od problemów związanych z transakcjami fuzji i przejęć uległ niemal podwojeniu w ciągu zaledwie dwóch lat, po eksplozji aktywności akwizycyjnej podczas pandemii. Potencjalni nabywcy wykupują ubezpieczenie, które ma ich chronić przed takimi problemami, jak wprowadzające w błąd przedstawienie przez cel akwizycyjny wyników finansowych, natomiast sprzedającym ochrona ubezpieczeniowa zapewnia bezproblemowe pozbycie się własności.

– Na istniejącym od ponad 20 lat rynku ubezpieczeń transakcji fuzji i przejęć po latach spadków stawek będących efektem zaciekłej konkurencji 2021 był pierwszym rokiem, kiedy stawki wzrosły – zauważa Andrew Johnson z firmy brokerskiej Paragon.

Niektórzy obserwatorzy z branży ubezpieczeniowej twierdzą, że brak przestrzegania procedur należytej staranności doprowadził do gwałtownego wzrostu roszczeń, podczas gdy boom na fuzje i przejęcia przełożył się na zdecydowanie wyższe składki.

– Od przełomu sierpnia i września 2020 r. obserwowaliśmy niebywałe wolumeny transakcji, co ośmieliło ubezpieczycieli do podniesienia stawek – powiedział James Swan, partner w firmie brokerskiej McGill and Partners.

Wraz z pozycjonowaniem się firm w postcovidowej rzeczywistości, w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2021 r. globalna aktywność M&A osiągnęła rekordowe 4,33 bln dol., dokonując skoku o 97%, z 2,2 bln dol. w analogicznym okresie naznaczonego pandemią 2020 r. Rynek ubezpieczeń M&A wzrósł do ponad 5 mld dol., z poniżej 3 mld dol. przed rokiem. Swan ujawnił, że kontrakt, nad którym pracował w Europie, był wyceniony na ok. 1,9% dostępnej ochrony, natomiast dwa lata temu cena wynosiła ok. 1%. Caroline Rowlands z Howden powiedziała, że stawki dla niektórych transakcji w Wielkiek Brytanii wzrosły do 1,5% ochrony, z 1%. William Monat z firmy ubezpieczeniowej Mosaic stwierdził, że stawki za niektóre transakcje w USA wzrosły do ok. 4% sumy ubezpieczenia z poziomu poniżej 3%.

(AC, źródło: Reuters)