Marsh: W ostatnim kwartale 2019 r. globalny wzrost cen ubezpieczeń wyniósł 11%

0
676

Czwarty kwartał ubiegłego roku zakończył się 11% wzrostem cen ubezpieczeń na świecie. Do średniego wzrostu cen przyczyniły się wyższe stawki ubezpieczeń majątkowych oraz ubezpieczeń finansowych i profesjonalnych – wynika z raportu Marsh zatytułowanego „Global Insurance Market Index Q4 2019”.

Raport pokazał, że IV kw. 2019 r. był dziewiątym z rzędu kwartałem, w którym odnotowano wzrost cen ubezpieczeń. W skali globalnej stawki w polisach majątkowych wzrosły średnio o 13%. Z kolei ubezpieczenia finansowe i profesjonalne osiągnęły blisko 18% wzrost. Wyższe ceny odnotowano także w ubezpieczeniach NNW (+3%).

Z analiz autorów „Global Insurance Market Index Q4 2019” wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku ceny ubezpieczeń wzrosły we wszystkich regionach na świecie, kontynuując tym samym tendencję zwyżkową obserwowaną przez cztery poprzednie kwartały. Po raz pierwszy w historii indeksu średni wzrost cen ubezpieczeń we wszystkich regionach na świecie wyniósł min. 5%. Region Pacyfiku kontynuował utrzymującą się od trzech lat tendencję zwyżkową, osiągając najwyższy, wynoszący 21% wzrost stawek ubezpieczeniowych. Na wzrost cen ubezpieczeń w tym regionie wpływają głównie ubezpieczenia D&O oraz majątkowe.

Opracowywany przez Marsh raport „Global Insurance Market Index” jest cyklicznym zestawieniem stawek odnowieniowych oferowanych przez ubezpieczycieli.

(AM, źródło: Marsh)