Microsoft zainwestuje miliard dolarów w transformację cyfrową Polski

0
317

Microsoft ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Fundamentem tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej, który ma zapewnić krajowemu ekosystemowi start-upów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych dostęp do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise. Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisali strategiczne porozumienie, którego celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce.

Ubezpieczenia mogą bezpiecznie wejść do chmury

Jest to ważna wiadomość również dla sektora polskich ubezpieczeń, który do tej pory ostrożnie podchodził do technologii chmurowej, pomimo oczywistych przewag konkurencyjnych, jakie dawała. Barierą była kwestia przechowywania i przetwarzania kluczowych danych poza terytorium Polski i Unii Europejskiej, co dla branż ściśle regulowanych jest raczej niewskazane. Chociaż Komisja Nadzoru Finansowego od początku roku dawała do zrozumienia, że nie widzi większych przeciwwskazań dla zastosowania chmury w ubezpieczeniach, to wciąż odstraszać mogły wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Teraz, gdy chmurowe data center będzie się mieściło w Polsce, wiele problemów ubezpieczycieli będzie znacznie prostszych do rozwiązania.

Współpraca strategiczna pomiędzy Chmurą Krajową a Microsoft to przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki. Szczególnie jest to szansa dla małych i średnich firm, które dzisiaj w niewielkim stopniu korzystają z usług chmury obliczeniowej. Jest to dla nich możliwość zwiększenia ich konkurencyjności, szansa na łatwiejsze przyspieszenie wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem – powiedział podczas zdalnej konferencji prasowej Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Rozwój polskich firm i edukacja 150 tys. programistów

Plan jest kontynuacją prawie 30-letniej dobrej współpracy Microsoft z polskimi organizacjami i firmami różnej wielkości oraz siecią ponad 6000 lokalnych partnerów. Inicjatywa łącząca bogate doświadczenia w zakresie transformacji cyfrowej z dużym zaangażowaniem w podnoszenie kwalifikacji z zakresu chmury obliczeniowej będzie realizowana w ciągu najbliższych siedmiu lat. Jej celem jest umożliwienie lokalnym organizacjom przyspieszenia ich transformacji cyfrowej, zwiększania konkurencyjności i możliwości zatrudnienia na rynku.

Jest to bezprecedensowy moment. Co dla nas niezwykle ważne, wpisujący się w misję Microsoftu, czyli zwiększanie możliwości rozwoju każdego człowieka i każdej organizacji. Ze strategicznego partnerstwa z Chmurą Krajową wynikają trzy elementy. Pierwszy – już od dzisiaj rozpoczynamy programy podnoszenia kompetencji chmurowych dla ponad 150 tysięcy polskich programistów, developerów i informatyków. Drugi – już od dzisiaj rozpoczynamy programy transformacji cyfrowej dla polskich firm i przedsiębiorstw. Trzeci – od dzisiaj rozpoczynamy w Polsce budowę potężnych centrów przetwarzania danych – regionu chmury publicznej Microsoftu – podsumował Paweł Jakubik, dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej w Chmurze.

Nagranie konferencji prasowej z 5 maja 2020 r.:

(AW, źródło: Microsoft)