Mubi: Ceny OC spadały przez cały rok

0
741

Według raportu Mubi.pl mniejsza liczba wypadków oraz większa konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, a także dobre wyniki finansowe towarzystw ubezpieczeniowych przyczyniły się do spadków cen OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.) w 2019 roku.

Z kalkulacji przeprowadzonych w całym 2019 r. przez użytkowników porównywarki ubezpieczeń wynika, że średnia cena, którą płacił właściciel pojazdu za OC ppm. na początku obecnego roku, wynosiła 850 zł, a mediana – 690 zł. Jedna czwarta kierowców płaciła za ubezpieczenie mniej niż 500 zł, a 60% klientów towarzystw ubezpieczeniowych udało się znaleźć interesującą ich ofertę w kwocie poniżej 700 zł za cały rok ochrony.

Ceny OC 2019

Ceny OC 2019

 (źródło: Mubi.pl)

Patryk Juchniewicz, dyrektor sprzedaży Mubi, zauważa, że przez cały 2019 rok można było zaobserwować sukcesywne obniżki w wyliczeniach opłat za roczne składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jednak jego zdaniem, ta tendencja powoli się zmienia.

– Część ekspertów rynku ubezpieczeń w Polsce sądziła, że po ustabilizowaniu cen OC w 2018 roku w roku kolejnym, a więc 2019, czekają nas podwyżki. Tak się jednak nie stało – każdy kolejny kwartał 2019 roku okazał się tańszy od poprzedniego. Z naszych obserwacji wynika jednak, że spadki wyhamowały w październiku, a od listopada ceny nawet nieznacznie wzrosły. Średnia cena OC w grudniu wynosi według aktualnych kalkulacji 785 zł, jest więc nieznacznie wyższa niż cena w całym ostatnim kwartale tego roku – mówi Patryk Juchniewicz. – W nadchodzącym roku nie będzie już prawdopodobnie kolejnych obniżek, choć klienci, którzy będą odnawiać swoje polisy w I półroczu 2020 roku, nadal będą mogli znaleźć tańszą polisę niż tę, którą kupili w analogicznym okresie rok wcześniej – przewiduje.

***

Raport został sporządzony na podstawie kalkulacji wykonanych przez użytkowników Mubi.pl w okresie od 1 stycznia 2019 do 10 grudnia 2019 r.

(AM, źródło: Mubi.pl)