Niemcy: Ostrożny optymizm co do wzrostu przypisu składki w tym roku

0
422

Niemiecka branża ubezpieczeniowa w 2023 r. odnotowała składkę przypisaną brutto ze wszystkich linii biznesu na poziomie 224,7 mld euro, co oznacza wzrost o 0,6% r./r., i jak podaje Stowarzyszenie Niemieckich ubezpieczycieli (GDV), wykazuje ostrożny optymizm co do wyników w 2024 r. Sektor spodziewa się wzrostu o 3,8% na tle rosnących płac i malejącej inflacji.

Według danych GDV w 2023 r. w ubezpieczeniach na życie nastąpił spadek o 5,2%, do 92 mld euro, wskutek trudnej sytuacji makroekonomicznej i słabości płacy realnej oraz związanej z tym powściągliwości konsumentów. W ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych (P&C) nastąpiło dostosowanie do kosztów likwidacji szkód, takich jak koszty budowlane i koszty napraw samochodów.

Podczas gdy ubezpieczyciele P&C odnotowali wzrost sumy składek o 6,7%, do 84,5 mld euro, koszty likwidacji szkód wzrosły dużo bardziej, o 12,7%. W samych ubezpieczeniach komunikacyjnych wyższe ceny skutkowały stratą z działalności ubezpieczeniowej w wysokości ok. 2,9 mld euro. Ogółem zysk z działalności ubezpieczeniowej działu P&C zmniejszył się w 2023 r. o ponad połowę, do ok. 1,5 mld euro.

(AC, źródło: Xprimm)