Niemcy: Przyspieszenie przenoszenia umów życiowych

0
179

Jak informuje VersicherungsJournal, po Generali i Zurichu niemiecka AXA sprzedała swój tradycyjny portfel życiowy zewnętrznej firmie. Transakcja z Athorą obejmuje 900 tys. umów życiowych z przeniesieniem rezerw aktuarialnych o wartości 14 mld euro.

Umowy pochodziły oryginalnie z portfela DBV-Winterthur, które AXA kupiła w 2006 roku, a który od 2013 roku był w stanie zamkniętym (run-off).

Wcześniejsza transakcja przekazania 720 tys. umów z Zurichu do Viridium miała wartość 20 mld euro. Pionierem podobnych transakcji na niemieckim rynku było Generali, które jeszcze w 2018 roku sprzedało 4 mln umów z zamkniętego portfela również do Viridium. Od tamtej pory Bafin, niemiecki nadzór ubezpieczeniowy, zatwierdził już 9 podobnych transakcji.

Obecne przyspieszenie przenoszenia zamkniętych portfeli z zarządzania wewnętrznego do zewnętrznych operatorów ma kilka przyczyn. Przede wszystkim nie spełniły się obawy co do negatywnych reakcji konsumentów. Transakcjom sprzyjają też rosnące stopy procentowe, a także chęć pozbycia się starych portfeli przed operacyjnym wejściem w życie megatrendu zrównoważonego rozwoju. Jak podkreśla Niemiecka Izba Ubezpieczeń (GDV), transakcje mogą być korzystne dla wszystkich: sprzedającego portfel, wyspecjalizowanych firm zarządzających zamkniętymi portfelami oraz klientów.

(KS, źródło: newsletter PIU)