Tego lata Polacy stawiają na turystykę lokalną

0
120

Pandemia Covid-19 pokrzyżowała plany wakacyjne. Jednak jak wynika z badania „Future of Travel” przeprowadzonego w czerwcu na zlecenie Europ Assistance, aż 81% Polaków ma plany urlopowe w tym roku i zamierza na nie wydać średnio 3340 zł. Większość osób wybierze wypoczynek w kraju (79%), ale 1/3 badanych planuje również urlop za granicą.

Podróżowanie a pandemia

Pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na życie ludzi na całym świecie. Polacy są zaniepokojeni aktualną sytuacją. Najbardziej martwią ich kwestie dotyczące zdrowia (81% badanych). Z kolei 38% osób obawia się zwolnienia z pracy, zmniejszenia aktywności zawodowej i utraty części dochodów.

Jednak pomimo tej sytuacji 81% Polaków planuje wyjechać na urlop. Liczba ta nie odbiega od średniej europejskiej. Latem większość Polaków wybierze turystykę lokalną (70%), natomiast natomiast 17% chce spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, 7% w innych krajach, a 5% respondentów jeszcze nie zdecydowało, gdzie dokładnie pojedzie.

Podczas tegorocznych wakacji najwięcej osób spędzi urlop nad morzem (27%), zaś 17% osób odwiedzi rodzinę lub znajomych, 15% postawi na odpoczynek połączony ze zwiedzaniem, a 14% osób wybierze krótki wyjazd typu city break. Latem Polacy najchętniej wybierają wypoczynek tygodniowy (40%), natomiast przynajmniej dwa tygodnie wakacji planuje 34% osób, a na przedłużony weekend wybierze się 16% planujących wakacje.

Pandemia koronawirusa nie ma wpływu na rodzaj wybieranego zakwaterowania. Tak jak w latach poprzednich Polacy najczęściej rezerwują wakacje w hotelu (35%) lub kwaterze prywatnej (33%). Zdecydowana większość osób pojedzie na wypoczynek samochodem (66%), samolot wybierze co piąta osoba planująca urlop (21%), a do pociągu wsiądzie 17% urlopowiczów.

Badani zadeklarowali, że w tym roku planują przeznaczyć na wyjazd wakacyjny średnio 3340 zł. Prawie połowa osób (48%) przewiduje, że ich budżet wakacyjny w związku z Covid-19 zmniejszy się w porównaniu z 2019 rokiem, a co piąta osoba planuje zwiększyć wydatki na wypoczynek.

Trendy w podróżowaniu w 2021 r.

Pozostaje duża niepewność co do przyszłych podróży – wielu respondentów nie wie jeszcze, czy będą rezerwować wakacje w nadchodzących miesiącach. Na jesień wypoczynek zarezerwowało 26%, zimą planuje wyjechać 19% osób, a plany urlopowe na przyszły rok ma co piąta osoba.

W nadchodzących miesiącach ciągle najbardziej popularnym środkiem transportu będzie samochód (51% jesieniąi 65% zimą). W 2021 roku ten sposób podróży wybierze 52% osób. W przyszłym roku respondenci deklarują zwiększenie zainteresowania lataniem, do samolotu planuje wsiąść 36% osób planujących podróż. Podczas przyszłorocznego urlopu Polacy najchętniej pojadą nad morze (35%), odpoczynek połączony ze zwiedzaniem planuje 20% osób, a wizytę u rodziny i znajomych 11%. Wypoczynek w kraju nadal będzie popularny (40% odpowiedzi), wzrośnie jednak zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi (do 34%), w tym również poza UE (do 15%).

W badaniu widać również zwiększenie zainteresowania zakupem ubezpieczenia podróżnego. W przeszłości polisę turystyczną kupowało 48% ankietowanych, w nadchodzących miesiącach taki zakup planuje 54% osób. Najwięcej z nich (55%) planuje kupić ubezpieczenie u agenta ubezpieczeniowego lub bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 16.06 – 25.06.2020 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Tajlandii. W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 11 001 osób.

(KS, źródło: Europ Assistance)