NSA o podstawie opodatkowania ubezpieczycieli podatkiem bankowym

0
579

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż przy ustalaniu podstawy obciążenia podatkiem bankowym zakład ubezpieczeń nie może pomniejszać wartości swoich aktywów o wartość rezerw z tytułu podatku odroczonego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Werdykt NSA został podjęty w sprawie, w której ubezpieczyciel uznał, iż jeśli kompensuje aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego, to podobny mechanizm może zastosować, ustalając podstawę do obciążenia podatkiem od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, iż art. 5 ust. 2 ustawy o podatku bankowym nie pozwala uwzględniać rezerw przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Przepis ten nie przewiduje bowiem możliwości pomniejszania wartości aktywów podatnika o wartość rezerw z tytułu podatku odroczonego.

Z tą interpretacją zgodziły się zarówno WSA w Gdańsku, jak i NSA. Przywołując art. 5 ust. 2 ustawy, który mówi wyłącznie o aktywach sędzia Bogusław Dauter podkreślił, że ustawodawca nie przewidział możliwości uwzględniania przy podstawie opodatkowania utworzonych rezerw z tytułu podatku odroczonego (wyroki NSA z 13 stycznia 2022 r., sygn. akt III FSK 235/21 i III FSK3324/21).

Więcej:

„Dziennik Gazeta Prawna” z 17 stycznia, Łukasz Zalewski „Rezerwy nie pomniejszają podatku bankowego”

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58318,17-st…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)