Pekao SA przejął Idea Bank

0
119

W ramach wszczętej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny przymusowej restrukturyzacji Idea Banku Pekao SA przejął 3 stycznia na mocy decyzji administracyjnej przedsiębiorstwo i zobowiązania banku. Efektem tego posunięcia ma być ograniczenie negatywnego wpływu upadłości Idea Banku na sektor bankowy.

– Struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć pozycję kapitałową i płynnościową Pekao SA, nie wpływając na potencjał dywidendowy banku, a z drugiej – dzięki wykorzystaniu efektów skali – pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii. W szczególności będziemy się skupiać na utrzymaniu dostępu do finansowania dla klientów biznesowych i udostępnieniu im oferty produktowej naszego banku, umożliwiając dalszy rozwój ich biznesu – powiedział Leszek Skiba, p.o. prezesa zarządu Pekao SA.

Przejęcie nastąpiło z wyłączeniem niektórych praw majątkowych i zobowiązań Idea Banku. Wśród nich znalazło się m.in. obejmowanie ochroną ubezpieczeniową, wykonywanie czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego lub dystrybuowanie ubezpieczeń na życie, jeżeli związane są z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (także ubezpieczenia na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w oparciu o określone indeksy lub inne wartości bazowe).

Pełna integracja operacyjna spodziewana jest do końca IV kwartału 2021 roku.

Wiodącym udziałowcem Pekao SA jest PZU SA.

(AM, źródło: Pekao)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here