Podróżowanie i oszczędzanie z ubezpieczeniem Bezpieczne Rezerwacje

0
860

Sezon tegorocznych wyjazdów urlopowych można z całą pewnością zaliczyć do udanych. W ostatnich miesiącach wyjeżdżaliśmy chętnie i często. Bazując na publikacji „Wprost/Podróże” z 3 września 2023 r., kierunek wyjazdu często wybierany był spontanicznie. Jak można łatwo się domyślić, głównym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca wyjazdu była konkurencyjna cena.

W centrum zainteresowania turystów znalazły się popularne, dobrze znane i niedrogie destynacje europejskie. W trakcie wyjazdów dokładnie analizowaliśmy, za co i ile płacimy.

Wszystko wskazuje na to, że trend oszczędnościowy związany z podróżowaniem będzie widoczny także w 2024 r. Możliwość zakupu ubezpieczenia od rezygnacji z podróży będzie jego ważną częścią. Może się przecież zdarzyć, że do wyjazdu nie dojdzie z przyczyn, na jakie nie mieliśmy wpływu lub których przewidzenie nie było możliwe. W takich sytuacjach nie warto godzić się z utratą środków finansowych. Zwłaszcza że tego typu ryzyko można ubezpieczyć.

Warto pamiętać, że jeśli przyczyna rezygnacji z wyjazdu jest objęta ochroną, wtedy ubezpieczyciel zwróci opłaconą i niewykorzystaną zaliczkę, a budżet domowy nie zostanie naruszony.

Odpowiednim i komplementarnym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest ubezpieczenie Bezpieczne Rezerwacje, które SIGNAL IDUNA od początku października 2023 r. oferuje w nowej, atrakcyjnej odsłonie. Poniżej przedstawiam szczególnie interesujące aspekty ochrony.

Zacznijmy od tego, że już sama definicja podróży w ramach ubezpieczenia została znacznie rozszerzona i obejmuje: uczestnictwo w imprezie turystycznej, wyjeździe pakietowym, konferencji, półkolonii, szkoleniu, kursie, warsztatach, rejsie, rezerwację noclegu, wynajem pojazdu, czarter jachtu czy zakup biletu – zarówno na wyjazd, jak i na wydarzenie kulturalne. Od rezygnacji można więc obecnie ubezpieczyć wiele typów wyjazdów.

Okres ubezpieczenia może wynosić nawet do trzech lat, co jest bardzo przydatne przy planowaniu z dużym wyprzedzeniem podróży o szczególnym znaczeniu lub dostępnych w opcji „first minute” w atrakcyjnej cenie.

Ochroną ubezpieczeniową w każdym wariancie objęci są: ubezpieczony, współuczestnicy podróży oraz osoby bliskie ubezpieczonemu. Stopień pokrewieństwa tych ostatnich, oprócz małżonka, rodzica rodzeństwa, dzieci (także przysposobionych), osoby przysposobionej i jej małżonka, konkubenta i konkubiny, obejmuje także dziadków, pradziadków, wnuków, prawnuków, teściów, zięcia, synową, ojczyma, macochę oraz pasierbów. Przykładowo nagłe zachorowanie pradziadka daje możliwość rezygnacji z wyjazdu i uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Zakres ochrony nowego ubezpieczenia SIGNAL IDUNA zawiera 31 powodów rezygnacji lub przerwania podróży. Najczęściej utylizowane powody rezygnacji dotyczą nagłego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku albo śmierci. Jednak w obecnej ofercie znajdują się także unikalne na rynku świadczenia związane z rezygnacją. Należą do nich:

 • wyznaczenie daty porodu ubezpieczonej, współuczestniczki lub osób im bliskich na czas podróży,
 • narodziny dziecka ubezpieczonego, współuczestnika podróży lub osób im bliskich w ciągu 14 dni poprzedzających datę podróży,
 • oszustwo na prywatnym rachunku bankowym lub karcie kredytowej (kradzież
  tożsamości),
 • unieruchomienie na 24 godziny przed rozpoczęciem podróży pojazdu (także wynajętego lub służbowego) w następstwie wypadku drogowego,
 • wyznaczenie daty obrony pracy dyplomowej na uczelni wyższej na czas podróży,
 • wystąpienie aktów terroru w miejscu docelowym,
 • nagłe zachorowanie zwierzęcia (psa, kota, konia),
 • nieszczęśliwy wypadek zwierzęcia (psa, kota, konia),
 • odwołanie konferencji przez jej organizatora i zwrot kosztów podróżnych usług towarzyszących konferencji, które nie są objęte zwrotem przez organizatora konferencji.

Jeśli ubezpieczony ma do wyboru rezygnację z podróży lub możliwość jej przeniesienia na inny, dogodny termin, to SIGNAL IDUNA chętnie sfinansuje także tę drugą opcję. Dzięki temu wyjazd dojdzie do skutku, a koszty zmiany terminu rezerwacji pokryje ubezpieczyciel.

W przypadku ubezpieczenia Bezpieczne Rezerwacje zakres ochrony może być dodatkowo rozszerzony o następujące klauzule:

 • rezygnację spowodowaną zaostrzeniem choroby przewlekłej. Do najczęściej występujących chorób przewlekłych zalicza się: nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, cukrzycę, nadczynność i niedoczynność tarczycy, kamicę pęcherzyka żółciowego, kamicę moczową, chorobę wrzodową żołądka, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, choroby nowotworowe, trwałe uszkodzenia narządów, np. serca, wątroby, nerek itp.
 • rezygnację spowodowaną zachorowaniem na Covid-19 potwierdzoną pozytywnym wynikiem testu, skierowaniem na kwarantannę lub izolację,
 • ubezpieczenie gości pary młodej oraz ich rezygnacji z uczestnictwa w uroczystości zaślubin z powodu nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku państwa młodych. Ta klauzula dostępna jest w wybranych biurach podróży.

Bezpieczne Rezerwacje stanowią również odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Niektóre firmy nagradzają swoich pracowników lub klientów poprzez zaproszenie ich na atrakcyjny wyjazd. W momencie wykupienia przez nich oferty u touroperatora znana jest zazwyczaj jedynie liczba uczestników, potwierdzenie listy imiennej następuje znacznie później.

W takiej sytuacji ubezpieczenie od rezygnacji można wykupić w dowolnym momencie, maksymalnie 30 dni przed rozpoczęciem podróży. To podejście gwarantuje elastyczność w planowaniu wyjazdu i zakupu ubezpieczenia dla większej grupy ubezpieczonych.

Ostatnie lata naznaczone pandemią przyniosły ogromny wzrost świadomości w zakresie ubezpieczenia od rezygnacji. Okazało się, że ochrona jest realna i ma konkretny wymiar finansowy. Budżet jest należycie zabezpieczony, a zakup ubezpieczenia po prostu się opłaca.

Na koniec warto jeszcze dodać, że SIGNAL IDUNA wraz z wprowadzeniem do sprzedaży nowego ubezpieczenia Bezpieczne Rezerwacje uruchomiła nową odsłonę sklepu online z przyjazną ścieżką zakupową. Dzięki temu rozwiązaniu można w intuicyjny i prosty sposób dokonać zakupu polisy, która zapewnia kompleksową ochronę środków finansowych zainwestowanych w podróż.

Aleksandra Kowalczyk
dyrektorka Biura Ubezpieczeń Turystycznych i Affinity w SIGNAL IDUNA

Więcej informacji na temat Bezpiecznych Rezerwacji znaleźć można na stronie https://bit.ly/3uRoNyf