Polacy coraz chętniej wybierają fundusze inwestycyjne

0
570

Tylko w czerwcu na lokatach bankowych w Polsce było o 12,5 mld zł mniej niż w miesiącu poprzednim. W okresie od lutego do końca czerwca bieżącego roku kwoty wycofane z lokat klientów prywatnych osiągnęły poziom 40 mld zł. Duży przyrost wpłat można natomiast zaobserwować w funduszach inwestycyjnych. Konsumenci wybierają te najbezpieczniejsze, z najmniejszym ryzykiem utraty kapitału – zauważa Vienna Life.

– Z danych największych TFI wynika, że lipiec był rekordowym miesiącem w sprzedaży funduszy. Aktywa funduszy z tego miesiąca przekroczyło 5 mld zł, co stanowi przyrost o 2%. Klienci najchętniej sięgają po rozwiązania bezpieczne, które jednak mają szansę przynieść im obecnie wyższe zyski niż lokaty bankowe. A uwzględniając inflację, mają szansę osiągnąć jakikolwiek zysk, co jest obecnie niemożliwe na lokatach bankowych – mówi Kamil Hajdamowicz, zarządzający Vienna Life TUnŻ.

Ekspert wskazuje, że konsumenci najchętniej wybierają fundusze dłużne oraz inwestycje w obligacje. Te rozwiązania gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa, porównywalny do lokat bankowych.

– Wiemy, jak ważne dla naszych klientów jest bezpieczne inwestowanie, zwłaszcza teraz, w czasie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest posiadanie poduszki finansowej i oszczędności na czarną godzinę. Dlatego od wybuchu pandemii konsumenci chętniej sięgają po rozwiązania, które pomogą im pomnożyć posiadany kapitał i nie martwić się o swoją przyszłość finansową – dodaje Kamil Hajdamowicz.

Zwykle pierwszym wyborem konsumentów, przy pomnażaniu kapitału były lokaty bankowe. Jednak obniżenie stóp procentowych spowodowało, że sama lokata obecnie nie gwarantuje nawet ochrony wartości zgromadzonych funduszy przed inflacją.

– Vienna Life oferuje wiele produktów, których celem jest wsparcie w osiąganiu celów finansowych klientów, przy jednoczesnym zapewnieniu im bezpieczeństwa kapitału. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest Linia Kapitalna, która stwarza dodatkowe możliwości gromadzenia funduszy nie tylko osobom prywatnym, ale także pracodawcom, którzy mogą zaoferować takie dodatkowe ubezpieczenie swoim pracownikom – mówi Jarosław Krasowski, dyrektor Departamentu Sprzedaży Vienna Life TUnŻ.

(AM, źródło: Vienna Life TUnŻ)