Polska Aviva dla Allianz, Generali lub Nationale-Nederlanden?

0
3761

Według trzech anonimowych źródeł agencji Reuters Aviva wyznaczyła ostateczny termin składania ofert zakupu jej działalności we Francji i Polsce. Wartość transakcji, która miałaby zostać sfinalizowana do końca pierwszego kwartału 2021 roku, wyniosłaby łącznie 5,5 miliarda euro (6,67 miliarda dolarów).

Ubezpieczyciel ma sprzedać swój francuski biznes za około 3,5 mld euro, podczas gdy polskie operacje są wyceniane na około 2 mld euro. Aviva odmówiła komentarza na ten temat, ale potwierdziła, że analizuje opcje strategiczne w swoim portfelu, w tym we Francji i Polsce.

Ostateczny termin składania ofert upływa 26 lutego. Według informatorów agencji wśród zainteresowanych polskim biznesem brytyjskiego ubezpieczyciela znajdują się NN Group, Assicurazioni Generali oraz Allianz. Cała trójka odmówiła komentarza. Te trzy firmy oraz PZU były wymieniane w grudniowych doniesieniach agencji Bloomberga jako potencjalni nabywcy Avivy w Polsce. Z kolei faworytem do przejęcia Aviva France jest francuski ubezpieczyciel wzajemny Groupe Macif.

26 listopada podczas prezentacji wyników finansowych za trzy kwartały 2020 roku Aviva plc. poinformowała, że „bada możliwości” dla swoich biznesów z Europy kontynentalnej – w tym Polski – oraz Azji. CEO Avivy Amanda Blanc oświadczyła, że firma chce ograniczyć działalność w Europie i Azji, aby skoncentrować się na głównych rynkach: w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie.

– Może to oznaczać zarówno perspektywę sprzedaży niektórych spółek, jak i pozostawienia ich nadal w ramach grupy. Dotyczy to również rynku polskiego – komentował wówczas Adam Uszpolewicz, prezes Avivy w Polsce.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl