Polskie długie weekendy pod lupą Mondial Assistance

0
475

Popularność wykorzystania długich weekendów na krótkie wypady i dłuższe wyjazdy rośnie z roku na rok. Mondial Assistance przeanalizował ostatnie dwa długie weekendy majowe, aby sprawdzić, jakie trendy zarysowały się tych okresach.

– Wzrost zainteresowania wyjazdami potwierdzają liczby w porównaniu do 2023 roku: 22% wzrost liczby zgłoszeń w ramach assistance zdrowotnego i o jedną czwarta więcej szkód uszkodzenia lub utraty bagażu. Warto zauważyć, że rośnie popularność ubezpieczenia w razie odwołania podróży. W maju tego roku odnotowaliśmy o 23% więcej przypadków wykorzystania tego ubezpieczenia – podsumowuje Anna Czaplicka, kierowniczka Platformy Medycznej Mondial Assistance.

W kraju…

Pandemia Covid-19 znacząco wpłynęła na preferencje turystyczne Polaków. Wielu z nich zaczęło doceniać uroki turystyki krajowej. Trend ten utrzymuje się, a lokalne destynacje zyskują na popularności. Coraz popularniejsze stają się też mikrowycieczki lub tzw. staycation, kiedy w ramach czasu wolnego Polacy zostają w domu, ale zwiedzają bliską okolicę, również wybierając aktywności, takie jak trekking, wycieczki rowerowe czy sporty wodne.

… i za granicą

– Niezmiennie miejsca takie jak Turcja, Grecja, Egipt, Włochy i Hiszpania cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Jednocześnie stale rośnie zainteresowanie dalekimi wyjazdami – tutaj prym wiodą: USA, Japonia i Korea. Dość powiedzieć, że w porównaniu z majem 2023 roku liczba zgłoszeń z krajów Dalekiego Wschodu wzrosła dwukrotnie. Do łask wraca Tunezja, jako kierunki wypoczynku nadal wysoko plasują się Tajlandia i Indonezja – dodaje Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

Himalaje – osobna kategoria

Zdecydowanie rośnie również zainteresowanie podróżami w Himalaje. Tym bardziej, że maj to środek sezonu wspinaczkowego. W ciągu ostatniego miesiąca konsultanci Mondial Assistance tylko z Nepalu odebrali łącznie 20 zgłoszeń.

Mondial Assistance podpowiada, że planując wyjazd na długi weekend, zawsze warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

– Mondial Assistance stale podnosi poziom obsługi i wiedzy serwisów mobilnych, które pomagają klientom w drodze i z roku na rok rośnie odsetek napraw dokonywanych na miejscu, dzięki czemu można kontynuować jazdę własnym środkiem transportu. Dodatkowo dzięki zespołowi „Phone Fix”, czyli mechaników, którzy naprawiają samochody przez telefon, często po 10 minutach nasi klienci mogą kontynuować podróż. Kierowcy bardzo cenią takie rozwiązanie, tym bardziej że aż 70% wszystkich zgłoszeń w kraju podczas długich weekendów związanych było z awarią auta – komentuje Lidia Sulewska, kierowniczka Działu Assistance Motoryzacyjnego Mondial Assistance.

Warto sprawdzać zakres ubezpieczenia

Planując aktywności, trzeba się upewnić, że polisa obejmuje sporty, w tym aktywności wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Warto sprawdzić, czy zakres ubezpieczenia pokrywa koszty leczenia związane z wypadkami podczas takich aktywności, jak wspinaczka, narciarstwo czy nurkowanie. Należy też zadbać o odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie wyjazdów zagranicznych

Wybierając się za granicę, istotne jest wykupienie polisy obejmującej koszty leczenia za granicą, transport medyczny oraz ochronę w przypadku odwołania lub skrócenia wyjazdu.

Długie weekendy oraz okolice różnych świąt często oznaczają zwiększony ruch na lotniskach, co może prowadzić do opóźnień lub odwołań lotów, ale także do utrudnień w konsekwencji różnych zdarzeń losowych. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na zakres ochrony dotyczący rozszerzenia o opóźnienie lub przerwanie podróży po jej rozpoczęciu. Dodatkowo przy krótkich wyjazdach często zabiera się tylko niezbędne rzeczy, ale ich utrata może być problematyczna. Ubezpieczenie bagażu zapewni odszkodowanie w przypadku zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży rzeczy osobistych.

– Przed nami wakacje – czas krótszych i dłuższych wyjazdów. Warto pamiętać, że dobre ubezpieczenie stanowi tylko niewielką część całego kosztu wyjazdu, a może „uratować” nam wyjazd, gdy naprawdę będziemy w potrzebie – zapewnia Piotr Ruszowski.

(AM, źródło: Mondial Assistance)