OFE pozostają na ścieżce wzrostu

0
421

Otwarte fundusze emerytalne, które 80% aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek, zarobiły w maju średnio 1,3%. To dynamika niższa niż w marcu czy kwietniu, ale wyniki roczne zbliżyły się do 40% – wynika z szacunków Analizy.pl.

Wśród poszczególnych funduszy najwyższą miesięczną stopę zwrotu – 1,5% – wypracowała UNIQA OFE. Jednocześnie wypada najsłabiej w horyzoncie 12 miesięcy z i tak solidnym wynikiem na poziomie 37%. W perspektywie rocznej najlepszy okazał się PKO BP Bankowy OFE, którego stopa zwrotu wyniosła 41,9%.

W maju wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych wzrosła o 1%, czyli o prawie 2,3 mld zł, do 227,9 mld zł – najwyższego poziomu od zmian w OFE w lutym 2014 roku. Największy w tym udział miał dodatni wynik z zarządzania szacowany na 2,8 mld zł. Na minus zadziałały ujemne przepływy między OFE a ZUS.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów OFE wzrosła o niemal 40%, a OFE mają 14,5 mln członków. To oznacza, że spora część Polaków znacząco zyskała. Obecnie średnio mamy na rachunku w funduszu emerytalnym ponad 15,5 tys. zł. – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezeska Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

(AM, źródło: Analizy.pl, IGTE)