PPK blisko Ciebie

0
588

Wrzesień jak zwykle wita nas konferencjami i okazjami do merytorycznej dyskusji oraz wymiany doświadczeń w gronie najznakomitszych gości i najbardziej szanowanych autorytetów. Przełom III i IV kwartału 2020 r. jest także nowym etapem w życiu blisko 80 tys. firm i prawie 4 mln osób – to właśnie tej jesieni firmy zatrudniające od 20 do 249 pracowników dołączą do grona uczestników PPK.

Specjalnie dla tych firm, które wprowadzenie PPK mają jeszcze przed sobą, organizowane są konferencje wojewódzkie z udziałem zarządów PFR i PFR Portal PPK, ekspertów regionalnych PPK, wojewodów i lokalnych mediów.

Przypomnijmy: z powodu wybuchu pandemii Polski Fundusz Rozwoju zaproponował zmiany w terminach przystąpienia kolejnych firm do programu PPK. Sejm przyjął poprawkę do ustawy, która zrównała czas wejścia do programu firm z tzw. II i III fazy wdrożenia.

II faza, czyli firmy 50+, powinny przystąpić do programu w kwietniu i maju 2020 r., ale z uwagi na sytuację epidemiczną termin wydłużono. W konsekwencji firmy 20+ i 50+ dołączają do programu w tym samym czasie, czyli w najbliższych tygodniach.

– Zaproponowaliśmy zmiany w terminach wdrożenia PPK, kierując się dobrem społecznym. Ostatni termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK dla firm dołączających teraz do programu to 27 października 2020 r. Natomiast do 10 listopada 2020 r. należy uzupełnić umowę o listę pracowników, którzy pozostają w programie. Jest to tzw. umowa o prowadzenie PPK.

Wiemy, że wydłużenie czasu na wprowadzenie programu pozwoliło na zapoznanie się z materiałami informacyjnymi, obliczenie korzyści płynących z pozostania w PPK i podjęcie świadomej decyzji o rozpoczęciu oszczędzania. Ten, kto jest w programie – zarabia. O tym świadczą liczby –tłumaczy Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

Robert Zapotoczny

Bezpłatne konferencje

Już 14 września rozpoczyna się cykl bezpłatnych konferencji wojewódzkich zatytułowanych „PPK blisko Ciebie”, organizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju oraz PFR Portal PPK we współpracy z wojewodami. Celem konferencji jest przede wszystkim wsparcie przedsiębiorców w procesie wdrażania pracowniczych planów kapitałowych.

Zaproszenie na konferencje kierowane jest przede wszystkim do reprezentantów firm: właścicieli, kadry zarządzającej, przedstawicieli działów HR i finansowych, a także mediów oraz pracowników zainteresowanych tematyką PPK.

Konferencje wojewódzkie „PPK blisko Ciebie” odbędą się we wrześniu w miastach wojewódzkich na terenie całego kraju.

– Wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych to ustalony przez ustawodawcę proces. Nasze doświadczenie pokazuje, że mimo iż nie jest on skomplikowany, warto się do niego jednak przygotować i nie zostawiać wszystkich formalności na ostatnią chwilę. W zasadzie zostało nam ok. 7 tygodni na opracowanie wewnętrznego harmonogramu wdrożenia i stopniową realizację zadań. Nie wszyscy wiedzą, jak się do tego zabrać.

Brokerzy ubezpieczeniowi służą pomocą na każdym etapie przygotowań. Pomagają w wyborze instytucji finansowej, a także wspierają pracodawców we wdrożeniu programu, szczególnie w zakresie informowania o zasadach programu, co przyczynia się do zwiększenia poziomu wiedzy, a tym samym do wyższej partycypacji w programie – wyjaśnia Łukasz Zoń, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Łukasz Zoń

Spotkanie obejmuje prezentację najważniejszych założeń ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, zasad działania programu PPK, a także wskazanie najlepszych i najłatwiejszych sposobów na jego wdrożenie.

Szkolenia prowadzone są w formie interaktywnej, łączącej wykład z częścią warsztatową. Podczas konferencji będzie możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami regionalnymi PPK.

– Nie zapominamy także o jednostkach samorządu terytorialnego, które stają się uczestnikami PPK od 1 stycznia przyszłego roku. Przedstawiciele tych instytucji również są zaproszeni do udziału w jesiennej odsłonie konferencji wojewódzkich – dodaje Robert Zapotoczny.

Nowość: Pracodawcy-Pracodawcom

Nowością w tegorocznych konferencjach będzie obecność na miejscu przedstawicieli instytucji finansowych, oferujących prowadzenie PPK oraz pracodawców, którzy wprowadzenie PPK mają już za sobą. To właśnie przedstawiciele największych firm z I etapu PPK podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z wdrożenia programu i udzielą praktycznych wskazówek tym, którzy już za chwilę dołączą do programu PPK.

Udział w spotkaniu to okazja do poznania programu pracowniczych planów kapitałowych i nawiązania bezpośrednich relacji z ekspertami PPK. To pomoc dla pracodawców w uporządkowaniu wiedzy o PPK, a tym samym w szybkim wdrożeniu programu w firmach.

– W imieniu swoim i stowarzyszenia zapraszam brokerów i ich klientów do udziału w konferencjach wojewódzkich na temat PPK. To doskonała okazja do spotkania z potencjalnymi klientami, z wojewodami, z przedstawicielami instytucji finansowych, z ekspertami PPK z regionu.

Zachęcam wszystkich brokerów, by spojrzeli na te konferencje nie jak na obowiązek, ale jak na szansę – spotkanie w takim gronie nie zdarza się często. Jeśli macie jakieś pomysły, pytania lub chcecie opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z pracą przy PPK, to ta konferencja jest właśnie dla was.

Eksperci PPK są otwarci na wasze sugestie i liczą się ze zdaniem brokerów, dlatego nie bójcie się inicjować kontaktu. Na pewno spotkacie się z serdecznym przyjęciem, chęcią pomocy i merytoryczną dyskusją – przekonuje Łukasz Zoń.

Zapisz się na szkolenie

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Program konferencji oraz formularz rejestracyjny z podziałem na poszczególne województwa dostępne są na stronie wydarzenia: www.mojeppk.pl/szkolenia/konferencje-wojewodzkie-ppk.

Jak informują organizatorzy, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 konferencje będą prowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i zasad bezpieczeństwa.

Przed rejestracją na wydarzenie należy zapoznać się z zasadami uczestnictwa w szkoleniach stacjonarnych, które dostępne są na stronie www.mojeppk.pl oraz w informacjach udostępnianych podczas rejestracji.