Prezes TUW PZUW o zaletach cenowych ubezpieczeń wzajemnych

0
175

– W towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych nadwyżka finansowa trafia do jego członków, czyli samych ubezpieczonych, a nie do akcjonariuszy, jak w przypadku komercyjnych ubezpieczycieli. Dzięki temu ubezpieczenia wzajemne są z samej zasady tańsze od komercyjnych – opowiadał w wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia Rafał Kiliński, prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.

Jak tłumaczył, ubezpieczenia wzajemne sięgają korzeniami samych początków ubezpieczeń, zanim jeszcze powstały komercyjne zakłady ubezpieczeniowe. – Opierają się na zasadzie: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Duża liczba uczestników danego ubezpieczenia zrzuca się swoimi składkami na nieszczęśników, którym zdarzy się jakieś nieprzewidziane zdarzenie objęte ubezpieczeniem – mówił.

Prezes podkreślił, że TUW PZUW różni się od komercyjnych ubezpieczycieli tym, że nie działa dla zysku.

– Komercyjna spółka ubezpieczeniowa ma udziałowców, do których finalnie trafia zysk. W towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych ewentualna nadwyżka finansowa, którą wypracujemy, trafia z powrotem do jego członków, którymi są ubezpieczeni. To przekładanie pieniędzy do tych samych kieszeni. Już o ten element możemy więc pomniejszyć cenę ubezpieczenia na starcie – tłumaczył Rafał Kiliński.

Jak zaznaczył, ubezpieczenia wzajemne są szczególnie atrakcyjne dla tzw. trudnych branż, w których ryzyko jest dla ubezpieczycieli komercyjnych trudne do wyceny. Wymienił jako przykłady składowanie i przetwórstwo śmieci oraz przemysł drzewny. Według niego ubezpieczenia wzajemne są też korzystnym rozwiązaniem dla szpitali i samorządów. – To też są ryzyka z kategorii trudnych. Ubezpieczamy majątek tych podmiotów. Szpitalom oferujemy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla nich samych i dla zarządzających nimi menedżerów – nadmienił Rafał Kiliński.

Przypomniał, że TUW PZUW jest częścią grupy kapitałowej PZU. – Nie ma chyba w naszym regionie Europy większej grupy finansowej. W związku z tym bezpieczeństwo naszych ubezpieczeń jest gwarantowane – podkreślił Rafał Kiliński.

(AM, źródło: TUW PZUW)