Profilaktyka tym razem nie zdrowotna

0
763

O profilaktyce zdrowotnej napisano już wszystko lub niemal wszystko. Są to też względnie często poruszane tematy w gronie mniej lub bardziej znajomych sobie osób – zapytanie uprawiającego sport kolegę o tętno spoczynkowe czy koleżankę o kontakt do dobrego lekarza nie wydaje się niczym nadzwyczajnym.

Czy równie swobodnie czulibyśmy się, gdyby kolega z pracy podczas porannej kawy zapytał nas, czy jeżeli poważnie zachorujemy, to mamy odłożone środki na leczenie lub czy nasza rodzina będzie w stanie to leczenie sfinansować?

Każdy doskonale wie, że powinniśmy regularnie wykonywać badania, zdrowo się odżywiać, pamiętać o aktywności fizycznej, unikać stresu, alkoholu i tytoniu, regularnie sypiać i dbać o kondycję psychiczną. Ale czy profilaktyka finansowa jest dla nas równie oczywista?

Jak poważny mamy problem?

Ten temat nie jest tak otwarcie omawiany. Na pytanie, jak bardzo jest tematem tabu, odpowiadają wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022, którego Nationale-Nederlanden było strategicznym partnerem. Kiedy spojrzymy do liczb, okazuje się, że jedynie 16% Polaków twierdzi, że w przypadku zachorowania na nowotwór poradzi sobie z organizacją funduszy na leczenie.

Jednocześnie zdajemy się być świadomi sytuacji w służbie zdrowia i słabego dostępu do lekarzy (2,4 na 1 tys. mieszkańców; średnia OECD 3,5) i małych, w porównaniu z EU wydatków na służbę i ochronę zdrowia. Polska przeznaczyła w 2020 na ochronę zdrowia 1 511 euro PPP na głowę mieszkańca, natomiast średnia w EU = 2572 euro PPP, a w Czechach = 2323 euro PPP).

Czy nas stać?

Jesteśmy nie tylko świadomi sytuacji w służbie zdrowia, ale z tych powodów prawie połowa z nas, w przypadku zachorowania na nowotwór, będzie rozważać leczenie prywatne. Fakt, że rozważalibyśmy takie leczenie, nie oznacza, że nas na nie stać – w Narodowym Teście Zdrowia jedynie 14% badanych twierdzi, że nie będzie potrzebować na nie dodatkowych środków.

W Polsce prawie 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w ciągu ostatnich 15 lat, a rocznie na nowotwory zapada kolejne 165 tys. Polaków (to niemal tyle samo, ile mieszkańców liczy Rzeszów czy Toruń). Według prognoz Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu najbliższych pięciu lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15%, w perspektywie dziesięciu lat – o 28%.

Katarzyna Ciechońska
dyrektorka sprzedaży i współpracy z partnerami strategicznymi
Nationale Nederlanden