Przewodnik sukcesyjny – co to takiego?

0
634

Ubezpieczenie na życie i testament są uzupełniającymi się składnikami przekazania majątku. Czy na wystarczają, aby skutecznie i bez większych przeszkód dokonać sukcesji na wypadek śmierci?

Moim zdaniem, uzupełnieniem dla ubezpieczenia i testamentu jest przewodnik sukcesyjny. Zanim powiemy sobie, czym on jest, musimy wyjaśnić, czym jest sukcesja.

Sukcesja to nic innego jak planowane skuteczne przekazanie majątku za życia właściciela tych zasobów na wypadek jego śmierci, z uwzględnieniem przeszkód prawnych oraz finansowych. Uwzględniając właśnie te przeszkody, powinniśmy zaopatrzyć naszych najbliższych w przewodnik sukcesyjny. Jest on instrukcją obsługi dla nich, by wiedzieli, co mają zrobić z naszym majątkiem w razie naszej śmierci. Nie należy tego mylić z testamentem – to dwie różne rzeczy.

W przewodniku sukcesyjnym nie umieszczamy informacji, kto i co po nas dziedziczy, tylko przekazujemy informacje, do jakiego agenta ubezpieczeniowego należy się zgłosić po wypłatę odszkodowania, w jakiej kancelarii notarialnej znajduje się nasz testament, jakie zobowiązania i gdzie po sobie zostawiamy, jakiej są one wysokości.
Przewodnik sukcesyjny w praktyce nie jest niestety przez nikogo stosowany, w związku z czym rodzina zmarłego najczęściej musi wędrować po różnego rodzaju instytucjach finansowych. Składając akt zgonu, dowiaduje się, czy zmarły miał w danym banku konto, kredyt czy też inne zobowiązania.

Jako przykład weźmy rodzinę zmarłego przedsiębiorcy. Co ona ma teraz zrobić? Niby mają ubezpieczenie, z którego nastąpiła wypłata świadczenia, ale komu co mają zapłacić? Jak mają zająć się firmą? Kto jest im winien pieniądze?

Przewodnik sukcesyjny ma pomóc naszym najbliższym przejąć spadek w jak najmniej problemowy sposób. Poinformuje nas zatem o następujących kwestiach:

  • w której firmie zmarły miał ubezpieczenie,
  • u którego notariusza znajduje się testament,
  • wysokość zobowiązań wynosi tyle i tyle, dotyczy firmy takiej i takiej,
  • kontrahenci są winni tyle i tyle pieniędzy z tytułu takiego i takiego itd.

Przewodnik sukcesyjny jest przydatny w szczególności dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie dla przedsiębiorców assistance prawny, który pomaga najbliższym w przeprowadzeniu całego procesu spadkowego. Dlaczego? Bo dziś nie tylko dobre ubezpieczenie na życie wyróżnia firmę i doradcę ubezpieczeniowego, ale i jakość obsługi.

Tomasz Kłosin
dyrektor Obszaru Sprzedaży Gdańsk – Gdynia w Nationale-Nederlanden