Punkta: Spadły stawki dla szkodowych kierowców

0
146

Z danych własnych multiagencji Punkta wynika, że szkodowi kierowcy wydali średnio 722 zł na OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.). To o 53 zł więcej niż wynosi średnia cena tego ubezpieczenia dla ogółu kierowców. Informacje na temat obowiązkowych polis komunikacyjnych sprzedanych przez multiagencję wskazują, iż w ciągu ostatnich 9 miesięcy ceny OC ppm. dla tej grupy kierowców spadły średnio 9%.  

Dane punkty sugerują, że stawka za OC ppm. dla kierowców z jedną szkodą jest o 1% wyższa niż przeciętna (+25 zł). Im więcej szkód, tym różnica staje się jednak większa. Kierowcy z dwiema szkodami płacą o 11% (88 zł) więcej, z trzema o 25% (167 zł), a z czterema o 37% (246 zł).  Zmotoryzowani mający na swoim koncie 5 szkód zapłacą za OC średnio 1021 zł, czyli o 252 zł więcej niż wynosi średnia cena tego ubezpieczenia. Dla porównania: kierowcy bezszkodowi mają stawkę zaledwie o 3% niższą od przeciętnej.

Analiza cen OC ppm. sprzedanych przez Punktę szkodowym kierowcom wskazuje, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy w tej grupie stawki spadały od 3 do nawet 15% (bezkoszodowym o 1%). Największy procentowo spadek dotyczył kierowców z 4 szkodami. Na początku tego roku płacili oni za OC ppm. średnio 976 zł, ale już w III kwartale cena wynosiła 820 zł (-15%). Odwrotnie mieli tylko kierowcy po pięciu i więcej szkodach – im ceny wzrosły o jedną czwartą w porównaniu do początku roku (806 zł wobec 1007 zł w III kw.).

– System wyceny polis OC zaskakuje. Jeszcze w 2017 roku szkodowi kierowcy musieli liczyć się z wydatkiem za OC wyższym nawet o 80% niż przeciętna cena. Obecnie, nie dość, że różnica znacząco się zmniejszyła, to właśnie tym kierowcom stawki spadły bardziej niż bezpiecznie jeżdżącym. Wygląda więc na to, że ubezpieczyciele zaczynają walczyć ceną o każdego klienta. To dlatego opłaca się sprawdzać stawki OC przed zakupem – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty.

(AM, źródło: Punkta)