Punkta: Tempo podwyżek w OC wyhamowało

0
453

Z danych zebranych przez Punktę wynika, że średnia cena OC ppm. w trzecim kwartale była dużo niższa niż rok wcześniej, jednak już w stosunku do II kw. spadek był minimalny. Z obserwacji multiagencji wynika, że stawki w miastach wojewódzkich zaczynają drożeć– już w 10 z 16 z nich ceny poszły w górę względem poprzedniego kwartału.

Z raportu Punkty zatytułowanego „Miasta, ludzie pojazdy – ubezpieczenia motoryzacyjne w III kwartale 2022” koszt rocznej składki OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w lipcu, sierpniu i wrześniu wyniósł przeciętnie 533 zł. To o 5 zł mniej w stosunku do średniej z II kwartału. W ostatnich trzech miesiącach koszt obowiązkowego ubezpieczenia wzrósł aż w 64 polskich miastach.

Pomorskie na szczycie cenowej piramidy

Najdroższymi miastami w zestawieniu multiagencji za III kw. są Sopot, Gdynia i Gdańsk, ze średnimi cenami na poziomie 728 zł. Na czwartym miejscu plasuje się Wrocław, gdzie za OC ppm. trzeba było zapłacić 691 zł. TOP 5 zamyka Mińsk Mazowiecki z 687 zł – o 120 zł więcej niż w II kwartale.

– Mimo deklarowanych pod koniec ubiegłego roku odważnych zmian taryfowych, towarzystwa ubezpieczeniowe odsuwają „konieczne” podwyżki na rzecz utrzymania udziałów w rynku. Wojna cenowa trwa zatem nadal. Przewidywana karuzela kadrowa w towarzystwach ubezpieczeniowych ma szansę posłużyć jako zapalnik zmian, których rynek oczekuje. Czy z tej szansy skorzystamy? Czas pokaże – mówi Michał Daniluk, prezes zarządu Punkty.

Zmiany w cenach ubezpieczeń najbardziej odczuli prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Ta grupa musiała przygotować się na wzrost składki o 390 zł w stosunku do średniej rynkowej.

Ubezpieczenie elektryków wciąż najtańsze

Spore znaczenie dla wysokości cen ma marka posiadanego auta. Najwięcej, bo średnio 620 zł, płacą właściciele Alfa Romeo, choć w III kwartale to Dacia była najbardziej szkodową marką w Polsce. Najmniej płacą z kolei kierowcy Suzuki – 474 zł. 

Jeśli chodzi o rodzaj napędu, to najmniej kosztuje ubezpieczenie aut elektrycznych (435 zł), choć tylko w ich przypadku średnia stawka rośnie systematycznie od pięciu kwartałów. Najwięcej za OC ppm. płacą właściciele aut hybrydowych – średnio 568 zł, czyli niemal o 17% mniej niż w II kw. Najpopularniejsze auta benzynowe i diesle to średni koszt w wysokości odpowiednio 516 i 543 zł.

Z raportu Punkty wynika ponadto, że modelowym płatnikiem najniższej stawki za OC ppm. jest zamężny bądź żonaty kierowca bezszkodowy, który skończył 55 lat, mieszka na Podkarpaciu i jeździ autem o pojemności do 0,9 litra. 

(AM, źródło: Punkta)