PZU: Akcja na rzecz bezpieczeństwa w górach

0
592

14 lutego startuje akcja prewencyjna PZU edukująca na temat bezpieczeństwa w górach. W jej ramach najbardziej doświadczeni górscy ratownicy co tydzień będą się dzielić swoją wiedzą na ten temat podczas bezpłatnych zajęć i szkoleń w Treningowym Centrum Lawinowym PZU na zakopiańskich Kalatówkach, gdzie odbędą się m.in. pokazy ratownictwa i sprzętu, treningi oraz wycieczki edukacyjne i loterie z nagrodami.

– Zapraszamy rodziców i dzieci, turystów i mieszkańców Zakopanego. Zależy nam, by wszyscy, którzy chodzą po górach i jeżdżą na nartach, czuli się bezpiecznie. Dlatego uruchomiliśmy w Zakopanem Treningowe Centrum Lawinowe PZU. Każde bezpieczne wyjście w góry, do którego przyczynimy się dzięki edukacji i szkoleniom, będzie naszym sukcesem – mówi Joanna Gorczyca, dyrektor ds. Prewencji i CSR PZU.

Jak tłumaczy, programy prewencyjne są fundamentem społecznej odpowiedzialności PZU. – Chcemy dbać o bezpieczeństwo Polaków i zapobiegać wypadkom, a nie czekać, aż do nich dojdzie. To element społecznej strategii PZU #10latdłużej – dodaje Joanna Gorczyca.

Dni Otwarte Treningowego Centrum Lawinowego rozpoczną się w piątek 14 lutego o godz. 16.00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem. Możliwości sprzętu ratowniczego będą prezentować ratownicy TOPR i eksperci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród uczestników piątkowych zajęć w Centrum Edukacji Przyrodniczej będą losowane nagrody.

W sobotę i niedzielę (15–16 lutego) na Kalatówkach odbywać się będą treningi lawinowe z ratownikami TOPR oraz pokazy sprzętu wysokogórskiego, plecaków wypornościowych i zestawów lawinowych. Chętni będą mogli wziąć udział w pieszej wycieczce na trasie Kuźnice–Kalatówki.

– Zapraszamy nie tylko w ten weekend. Co tydzień, w każdą sobotę i niedzielę w Treningowym Centrum Lawinowym PZU na Kalatówkach każda zainteresowana osoba może zapoznać się ze specyfiką działania ośrodka, poćwiczyć posługiwanie się detektorem pod okiem instruktora, a w razie potrzeby otrzymać zestaw lawinowy – mówi Joanna Gorczyca.

Treningowe Centrum Lawinowe PZU jest częścią akcji prewencyjnej „Lawinowe ABC”, którą PZU już od ośmiu lat prowadzi we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

– Przebywając w Tatrach, powinniśmy wiedzieć, że lawiny grożą wszędzie powyżej górnej granicy lasu, a w wielu miejscach także poniżej tej granicy. To, że w jakimś miejscu dotąd nie odnotowano lawin, nie oznacza, że nigdy tam nie wystąpią. Dlatego tak ważna jest prewencja i jak najszerszy dostęp do edukacji w tym zakresie, co robi PZU – podkreśla dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski

(AM, źródło: PZU)