PZU: Cyberochrona dla małych i średnich przedsiębiorstw

0
607

PZU zdecydowało się rozszerzyć ofertę pakietu ochrony dla małych i średnich firm o ubezpieczenie cyber. Ma to związek z obecną pandemią koronawirusa, która skłoniła wiele firm do przejścia na tryb pracy zdalnej, oraz wzmożoną aktywnością hakerów.

– Praca zdalna w okresie pandemii koronawirusa to wyzwanie zarówno dla firm, jak i pracowników. Wiąże się jednocześnie z zagrożeniami w postaci hakerskich ataków. Chcemy chronić przed nimi naszych klientów – wyjaśnia Paweł Żmudzki, dyrektor ds. Ubezpieczeń Majątkowych PZU.

Ekspert podkreśla, że jego firma od lat pomaga tysiącom firm i instytucji zarządzać ryzykiem, także cybernetycznym i związanym z wymogami RODO. – Dlatego dostosowaliśmy oferowane przez nas rozwiązania do potrzeb wyjątkowej sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy – dodaje Paweł Żmudzki.

W trybie pracy zdalnej znacznie częściej wykorzystywane są narzędzia informatyczne, które ułatwiają wykonywanie zadań na odległość, ale dają też pole do popisu aktywnym w ostatnim czasie hakerom.

– Może się okazać, że zabezpieczenie komputerów i infrastruktury sieciowej oraz podnoszenie świadomości pracowników nie wystarczą. Cyberprzestępcy są bardzo pomysłowi i chętnie korzystają z zamieszania wywołanego pandemią. Dlatego zapewniamy ochronę przed zagrożeniami płynącymi z sieci i szybką pomoc w przypadku cyberataków – mówi Jakub Orlicz z Biura Produktów Masowych PZU.

W przypadku cyberataku ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty pomocy specjalistów zarządzających incydentami, informatyków, śledczych, kancelarii prawnych i agencji PR.

– Zorganizowanie szybkiej i skutecznej pomocy wyspecjalizowanych zespołów może być dla przedsiębiorców trudne i czasochłonne. Dlatego gwarantujemy im wsparcie w kryzysowej sytuacji – podkreśla Paweł Żmudzki. Dodatkowo PZU rekompensuje utratę zysku i  wydatki niezbędne do podtrzymania działalności firmy, a także pokrywa koszty ewentualnych kar i roszczeń.

Przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogą wybrać ubezpieczenie PZU Cyber, które chroni od ryzyk cybernetycznych i związanych z RODO lub ubezpieczenie PZU Ochrona Danych, które zapewnia pomoc w przypadku naruszenia danych osobowych. Dodatkowa oferta dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw to ubezpieczenie w pakiecie PZU Doradca sprzętu elektronicznego.

– W czasie, gdy wiele firm zdecydowało się na zdalną pracę, pracownicy zabrali do domów komputery i inny sprzęt biurowy niezbędny do wykonywania swoich obowiązków. Dlatego i tu przychodzimy z pomocą. Sprzęt, który jest ubezpieczony w siedzibie firmy, jest też objęty ochroną, gdy pracownicy wykorzystują go do pracy z domów – wyjaśnia Piotr Frąckiewicz, kierownik Zespołu Produktowego PZU.

(AM, źródło: PZU)