Rankomat radzi ubezpieczyć się na wyjazd na majówkę w Polsce i za granicą

0
221

Polisa turystyczna na zagraniczne wakacje nie jest wygórowanym kosztem w stosunku do ochrony, jaką zapewnia. Najtańsze ubezpieczenie na wyjazd do Hiszpanii można kupić już za 7,19 zł za osobę – wynika z danych Rankomat.

Eksperci porównywarki wskazują, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest koniecznością. Karta EKUZ zapewnia jedynie pomoc na podstawowym poziomie, a za dodatkowe usługi medyczne turysta zapłaci z własnej kieszeni. W wielu państwach europejskich cena dnia w szpitalu wynosi tyle samo co doba w 5* hotelu.

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się wiele czynników, a jedynie indywidualne dopasowanie zakresu polisy pozwoli znaleźć ochronę efektywną, przy akceptowalnej cenie.

– W obliczu paraliżujących strajków kontrolerów wielu turystów chciałoby się zabezpieczyć przed odwołanym lotem. Niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie za opóźniony lub odwołany lot w ramach polisy turystycznej. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków strajki i protesty są wyłączeniem ochrony – w wyniku czego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych Rankomat.

Rzeczniczka Praw Pasażerów Renata Piwowarska w rozmowie z PAP informuje, że jeśli lot się nie odbędzie, przewoźnik powinien zwrócić pasażerowi pełen koszt biletu lotniczego. Jeśli lot opóźni się lub zostanie odwołany, podróżnych chroni obowiązujące rozporządzenie unijne. Pasażerom czkającym na opóźniony lot przysługują również takie prawa, jak zapewniony posiłek i napoje, a jeśli opóźnienie trwa ponad dobę – hotel oraz przewóz do niego.

Z kolei ubezpieczenie turystyczne w Polsce obejmuje NNW. Jeśli podczas podróży podróżnik dozna uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

(AM, źródło: Rankomat)