Rankomat: Ubezpieczenie to najmniejszy wydatek na zimowy wyjazd

0
388

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Rankomat wynika, że 46% ankietowanych zamierza spędzić tegoroczne ferie w domu – to o 11 punktów procentowych mniej niż w 2023 r. Z 2 do 7% wzrosła liczba osób, które planują wydać na wyjazd ponad 5 tys. zł. Największa grupa – 17% badanych – chciałaby zamknąć wydatki w 1 tys. zł. Ubezpieczenia będą stanowiły niewielką część tych wydatków.

W zestawieniu wydatków na ferie w 2024 roku cena ubezpieczenia narciarskiego dla jednej osoby za dzień ochrony nadal pozostaje niewielka. Najmniej za ochronę miłośnicy sportów zimowych zapłacą we Francji. Cena jednodniowej polisy narciarskiej to koszt 8,45 zł. W Czechach i na Słowacji taka ochrona kosztuje mniej niż 10 zł – kolejno 8,46 zł i 9,54 zł. Najdroższe ubezpieczenie narciarskie – jednak nadal poniżej 12 zł – wybierane jest przez narciarzy wyjeżdżających do Austrii i Szwajcarii. Dzień ochrony do Włoch to koszt 9,03 zł.

– Możliwość dopasowania ubezpieczenia narciarskiego do swoich potrzeb, to klucz do udanego i bezpiecznego szusowania. Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze fakt, że w wielu krajach ratownictwo górskie – w przeciwieństwie do Polski – jest płatne w 100% przez poszkodowanego. Dlatego dużo lepiej i wygodniej jest zakupić odpowiednie ubezpieczenie narciarskie przed wyjazdem, niż później, w problematycznej sytuacji martwić się jeszcze wysokimi rachunkami, których koszt może sięgać kilku tysięcy euro – mówi Magdalena Kajzer, ekspertka Rankomat ds. ubezpieczeń turystycznych.

Badania na zlecenie rankomat.pl zostały przeprowadzone przez Wavemaker 22.12.2023 roku na ogólnopolskiej grupie 973 i 791 osób.

(AM, źródło: Rankomat)