TUZ Ubezpieczenia: Ferie zimowe to czas odpoczynku, ale też wypadków

0
571

Ferie zimowe to czas wzmożonej pracy ubezpieczycieli. Kierowcy bardzo często zgłaszają problemy z nieodpalającymi silnikami, zamarzniętymi zamkami czy rozładowanymi akumulatorami. Wypadki zdarzają się również na stokach i osiedlowych „górkach”. Z danych TUZ Ubezpieczenia wynika, że w tym okresie najczęściej zgłaszane są urazy nóg i rąk oraz głowy, w tym  rozcięte łuki brwiowe czy złamane nosy.

–  W okresie ferii najwięcej zgłoszeń dotyczy złamań, zwichnięć oraz urazów skrętnych kończyn dolnych i górnych. Proces zdrowienia po takich urazach może być długotrwały i kosztowny, ponieważ często zakłada wiele skomplikowanych kroków, jak np. operacja, nawet kilkumiesięczna rehabilitacja czy konieczność przyjmowania leków w dłuższym okresie. Dobra polisa zabezpiecza przed koniecznością pokrywania wszystkich kosztów z własnej kieszeni – komentuje Elżbieta Wożniak-Sitek, kierowniczka Biura Likwidacji Szkód Osobowych TUZ Ubezpieczenia.

Ekspertka wskazuje, że wypłatę świadczenia w związku z uszczerbkiem na zdrowiu powstałym podczas wyjazdu zapewnia NNW szkolne. Ochrona działa zarówno w Polsce, jak i za granicą, o każdej porze roku.

– Wybierając lub mając już polisę szkolną dla dziecka, warto wczytać się w definicje sportów „wysokiego ryzyka” czy ekstremalnych oraz upewnić się, czy w posiadanym wariancie NNW szkolnego ujęto wypadki w czasie jazdy na nartach czy na snowboardzie – mówi Anna Kaniewska, menedżerka ds. ubezpieczeń osobowych TUZ Ubezpieczenia.

Zimowe sporty i zabawy niosą też ryzyko zdarzeń, w których ucierpieć mogą współtowarzysze, osoby postronne lub mienie. W przypadku rozbitej śnieżką szyby, zranienia kogoś na stoku czy niefortunnego w skutkach przewrócenia kolegi na lodzie dobrym rozwiązaniem będzie OC w życiu prywatnym.

Urazy zdarzają się także dorosłym. Eksperci TUZ Ubezpieczenia przypominają, że dobra polisa NNW zapewnia pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy leków po wypadkach, które mogą wydarzyć się podczas ferii. Dodatkowo ubezpieczony może liczyć na zorganizowanie i pokrycie kosztów wizyt lekarskich, badań, czy operacji ortopedycznych często niezbędnych po urazach na stoku. Przedstawiciele zakładu zwracają uwagę, że niektóre towarzystwa umożliwiają ochronę NNW w ramach polisy mieszkaniowej. Dlatego też radzą przeanalizować swoje ubezpieczenie, gdyż może okazać się, że nie ma potrzeby kupowania oddzielnego NNW przed wyjazdem. Często także OC w życiu prywatnym można kupić wraz z ubezpieczeniem mieszkania.

Niebezpiecznie także na drogach

Zima, a szczególnie okolice ferii zimowych to czas, w którym często na drogach panują niesprzyjające warunki pogodowe. Według danych TUZ Ubezpieczenia kierowcy w tym okresie zgłaszają najczęściej problemy z uruchomieniem silnika, zamarzające zamki oraz rozładowane akumulatory. Warto zauważyć, że tego typu incydenty są standardowo objęte assistance samochodowym.

– Obecnie coraz częściej ubezpieczyciele poszerzają zakres świadczeń, umożliwiając także korzystanie z dodatkowych usług. Oprócz standardowej próby usprawnienia pojazdu na miejscu czy odholowania do warsztatu, w ramach assistance można teraz otrzymać m.in. zakwaterowanie w hotelu podczas naprawy pojazdu w trakcie podróży, a także opcję kontynuacji podróży innym środkiem transportu lub udostępnienie samochodu zastępczego. Taki dodatek cieszy się szczególnym zainteresowaniem osób planujących dalsze podróże – dodaje Marek Kaleta, kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych TUZ Ubezpieczenia.

(AM, źródło: Brandscope)