Razem dla bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym

0
131

20 września w Światowym Dniu Wiedzy o Ubezpieczeniach ruszyła inicjatywa regionu Europy Środkowej i Wschodniej „Razem dla bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym”. W przedsięwzięciu bierze udział Polska Izba Ubezpieczeń.

Stowarzyszenia bezpieczeństwa drogowego, władze publiczne, instytucje edukacyjne i branża ubezpieczeniowa z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier połączą siły, wspierając program Komisji Europejskiej „Wizja zero”. To projekt, który ma na celu wyeliminowanie do 2050 r. ofiar śmiertelnych i poważnie rannych w wypadkach samochodowych. 20 września przedstawiciele organizacji biorących udział w przedsięwzięciu zainicjowali dyskusję na temat bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Chcą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wypadków dzięki odpowiedniej edukacji: organizacji lekcji dla dzieci, quizów internetowych oraz kampanii w mediach społecznościowych. W ramach inicjatywy Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przygotuje lekcje online przeznaczone dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

PIU i policjanci opowiedzą dzieciom o bezpieczeństwie

PIU i WRD zwrócą uwagę na to, kiedy i jak dzieci mogą poruszać się po drogach samodzielnie. Opowiedzą również o ważnym etapie edukacji drogowej, czyli przygotowaniu do zdobycia karty rowerowej. Uświadomią dzieci i rodziców, że ten dokument jest niezbędny.

– Zwrócimy szczególną uwagę na kwestie odpowiedzialności dzieci na drogach. Mało który rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że trzynasto-, czternastolatek może już odpowiadać finansowo za spowodowany przez siebie wypadek – mówi Monika Chłopik, analityk PIU.

Dzieci uczestniczą w ruchu drogowym w sposób, który znacznie różni się od nawyków osób dorosłych. Dorośli często nie zdają sobie z tego sprawy, nie przywiązując uwagi do edukacji dzieci.

– Nie wystarczy nauczyć dziecka prawidłowego rozglądania się. Ważne są przepisy drogowe, umiejętność czytania znaków. Szczególnie zagrożone są dzieci w wieku wczesnoszkolnym, u których świadomość zagrożenia nie jest w pełni rozwinięta. A ich pole widzenia jest znacznie ograniczone, dlatego dostrzegają ryzyko na drodze zbyt późno albo niewłaściwie oceniają sytuację. Postrzeganie otoczenia, dźwięków i odległości u dzieci kształtuje się wraz z wiekiem. Jednocześnie zwiększa się umiejętność koncentracji, dzięki czemu mogą świadomiej reagować w momencie zagrożenia. Zanim jednak to nastąpi, młode osoby muszą zostać odpowiednio przygotowane do uczestnictwa w ruchu drogowym. Bardzo pomaga w tym egzamin na kartę rowerową – tłumaczy ekspertka. – Rzetelne przyłożenie się do tego pierwszego sprawdzianu daje dzieciom sporą wiedzę o tym, jak prawidłowo poruszać się po drogach. Niestety obserwujemy, że wielu rodziców bagatelizuje ten egzamin. Chcemy uświadamiać rodzicom, że edukacja jest bardzo ważna, a ich postawa jest też wzorem dla dzieci – dodaje Monika Chłopik.

(AM, źródło: PIU)