Reasekuracja: Frustracja i napięcia przy odnowieniach

0
195

Frustracja ogarnia nabywców ubezpieczeń komercyjnych, doświadczających od wielu lat wzrostów cen. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy poprawili swoje profile ryzyka, pozbywając się niektórych z nich i podnosząc poziom zarządzania ryzykiem – wynika z raportu opublikowanego przez Howden.

Frustracja wydaje się przenosić na nabywców reasekuracji. Raport Gallagher Re ujawnił, że styczniowe odnowienia cechowało napięcie negocjacyjne między reasekuratorami starającymi się poprawić wyceny a kupującymi zdecydowanie stawiającymi opór. Napięcia dały się boleśnie odczuć w wielu długotrwałych relacjach.

Guy Carpenter opisał odnowienia jako „uporządkowane” tam, gdzie warunki cedentów były określone. Jednak cedenci doświadczyli zróżnicowanych wycen i alokacji pojemności, w zależności od tego, czy konto odnotowało stratę, czy nie. W sezonie styczniowych odnowień nadzieje reasekuratorów na bardziej dochodowy 2021 r. zostały zniweczone przez wzrost strat wynikających z katastrof naturalnych, wielu spowodowanych przez ryzyka wtórne, kiedy większość firm przekroczyła swoje roczne budżety katastroficzne, jak wyjaśnił Gallagher Re w swoim raporcie.

(AC, źródło: Insurance Journal)