Rolnik może zyskać, ubezpieczając zbiorczo samochody i maszyny jako flotę

0
804

Chociaż wielu rolników nie zdaje sobie sprawy, że posiadane przez nich pojazdy tworzą „flotę”, to w znaczeniu ubezpieczeniowym tak właśnie może być. Jedną z nielicznych tego typu ofert na rynku wprowadziła Concordia Polska Grupa Generali.

W Concordii flotę tworzy już pięć pojazdów. Zaliczają się do niej zarówno samochód osobowy, którym gospodarz jeździ na zakupy, jak i traktor z przyczepą, którym przewozi płody rolne.

Gwarancja niezmienności warunków

Określenie flota najczęściej kojarzy się z dużą firmą i licznymi samochodami. Raczej rzadko używają go rolnicy, z pewnością nie wszyscy myślą w ten sposób o swoich pojazdach i maszynach.

W rzeczywistości flotę rolnika, w rozumieniu ubezpieczenia w Concordii, tworzy grupa przynajmniej pięciu pojazdów objętych ochroną ubezpieczeniową, należących do jednego ubezpieczonego. Mogą to więc być samochody osobowe, którymi gospodarz jeździ na co dzień, dostawcze i ciężarowe wykorzystywane w gospodarstwie, a także maszyny lub sprzęty rolnicze niezbędne do uprawy i transportu plonów.

W przypadku polisy Agro Flota jedna oferta obejmuje pojazdy samochodowe oraz maszyny rolnicze będące w posiadaniu rolnika lub spółki rolniczej. Ochroną może też zostać objęte wyposażenie dodatkowe maszyny rolniczej, jak na przykład coraz częściej spotykane i wartościowe urządzenia GPS.

Dla rolnika włączenie do jednej polisy wielu pojazdów to istotna korzyść, bo warunki i składki za ubezpieczenie jego samochodów i maszyn nie ulegną zmianie w okresie obowiązywania umowy generalnej. Ochrona w formie polisy flotowej to również dodatkowe zniżki, które przekładają się na niższy koszt ubezpieczenia pojazdów i maszyn rolnika.

Warto pamiętać, że maszyny rolnicze objęte są ochroną zarówno w trakcie przechowywania ich w obrębie gospodarstwa, jak i podczas prowadzenia prac polowych czy przejazdu z pola do domu. A właśnie w trakcie prac polowych oraz przejazdów na pole dochodzi do większości najbardziej kosztowych wypadków i awarii maszyn.

Pojazdów i maszyn coraz więcej

Tego typu polisa przeznaczona jest nie tylko dla rolników, ale dla szeroko rozumianego biznesu agro. Mogą to być także podmioty wytwarzające środki produkcji dla rolnictwa i przemysłu spożywczego; zajmujący się skupem surowców rolnych, ich przechowywaniem i transportem; hurtowym i detalicznym handlem żywnością, a także przemysłem spożywczym.

Mariusz Gilicki

Pojazdów i maszyn wykorzystywanych w takiej działalności jest w Polsce coraz więcej. Od stycznia do końca października 2020 r., według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), zarejestrowano 8316 nowych ciągników. To o 1226 (17,3%) więcej w porównaniu z liczbą pojazdów zarejestrowanych w analogicznym okresie przed rokiem (7090).

To bardzo dużo, szczególnie biorąc pod uwagę, że ten rok nie był najlepszy do podejmowania długoterminowych zobowiązań ze względu na niepewność wywołaną pandemią i ostrzejsze kryteria finansowania w bankach czy u leasingodawców.

Wzrost w liczbie rejestracji odnotowano także w przypadku przyczep – w 2020 r. zarejestrowano ich 5771 szt., czyli o ¼ więcej niż przed rokiem.

Nowa oferta Concordii odpowiada na potrzeby zmieniającego się charakteru pracy rolników. Mechanizacja ułatwia pracę na roli, a my staramy się ułatwiać ochronę floty będącej w posiadaniu rolników. Stąd łączenie wielu pojazdów w jednej polisie (zamiast podpisywania kilku umów oddzielnie na każdy z nich) i co najważniejsze, umożliwienie uzyskania pełnej ochrony w niższej cenie.

Mariusz Gilicki
dyrektor Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Concordii Polska Grupa Generali


OPINIE AGENTÓW

Pracuję z Concordią już od ponad 20 lat i wiem, że mój klient otrzyma szeroki zakres odpowiedzialności, dobrą jakość likwidacji szkód oraz konkurencyjne składki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że współpraca z Concordią to czysta przyjemność. Pracują tam wysokiej klasy fachowcy, cierpliwi i życzliwi. Wspólnie tworzymy dobrą jakość dla klienta.

Nowa oferta Agro Flota daje możliwość włączenia do jednej polisy wielu pojazdów. Dzięki temu warunki i składki za ubezpieczenie samochodów i maszyn rolnika są takie same w okresie obowiązywania umowy generalnej. Rolnik zyskuje finansowo, bo taka oferta to dodatkowe zniżki, które przekładają się na niższy koszt ubezpieczenia pojazdów i maszyn.

Mirosława Katarzyna Kaźmierczak

Ponadto maszyny rolnicze objęte są ochroną zarówno w trakcie przechowywania ich w obrębie gospodarstwa, jak i podczas prowadzenia prac polowych czy przejazdu z pola do domu.

Mirosława Katarzyna Kaźmierczak
Agencja ARKAMIL
Doradztwo i Usługi Ubezpieczeniowe KAŹMIERCZAK


Nasza agencja PTAK Ubezpieczenia od 20 lat pomaga swoim klientom w wyborze najkorzystniejszych oraz najbardziej dopasowanych rozwiązań ubezpieczeniowych. Szczególne znaczenie mają dla nas klienci sektora agro, czyli rolnicy. W tym zakresie współpracujemy z Concordią Polska, którą tworzą eksperci i fachowcy sektora rolnego.

W ostatnim czasie mamy przyjemność proponować naszym klientom ubezpieczenie flot komunikacyjnych właśnie w Concordii. Co ważne, polisa ta przeznaczona jest nie tylko dla rolników, ale dla szeroko rozumianego sektora agro. Mogą z niej skorzystać podmioty wytwarzające środki produkcji dla rolnictwa i przemysłu spożywczego, zajmujące się skupem surowców rolnych czy handlem żywnością.

Ilona Tadys

Ponadto, dzięki narzędziom, jakie udostępnia nam Concordia, ofertę wraz z wyliczeniem składki możemy przygotować nawet tego samego dnia. Zakres ubezpieczenia jest bardzo elastyczny. Możemy dostosować go do każdego rodzaju pojazdu.

Solidna i szybka likwidacja szkód zapewnią spokój rolnikom oraz sprawne funkcjonowanie firmy i gospodarstwa, nawet w przypadku dużej szkody.

Ilona Tadys
Agencja PTAK Ubezpieczenia