Rośnie liczba konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych z polis zdrowotnych

0
773

Coraz więcej osób sięga po pomoc psychologów i psychiatrów. Z danych TU Zdrowie wynika, że liczba konsultacji udzielonych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosła o niemal 40% w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. Z kolei w Saltus Ubezpieczenia liczba porad psychologicznych klientów zwiększyła się w 2021 r. o 24% r/r., a wizyt psychiatrycznych o 16%.

– Ogólna liczba udzielonych przez psychiatrów i psychologów porad rośnie od kilku lat, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Porównując dane za 6 miesięcy z 2022 r. z analogicznym okresem roku poprzedniego, liczba konsultacji wzrosła o 39,3%, w tym dla dorosłych o 34,8%, a dla dzieci aż o 69,8% – mówi Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie.

Wzrost zauważa także Saltus Ubezpieczenia W 2020 roku firma zorganizowała 2,5 razy więcej wizyt psychiatrycznych i porad psychologów niż zwykle. Tymczasem przed pandemią dwukrotny wzrost zainteresowania ich poradami zaobserwowano na przestrzeni 3 lat. Rok później liczba porad psychologicznych klientów zwiększyła się w 2021 r. o 24% r/r., a wizyt psychiatrycznych o 16%.

– Osoby pozbawione profesjonalnego wsparcia coraz częściej nie potrafią sobie poradzić same z przytłaczającymi je problemami i szukają pomocy. Problem ten zauważa także rynek ubezpieczeń i oferuje dodatkowe wsparcie w szczególnie trudnych sytuacjach za pośrednictwem ubezpieczeń zdrowotnych – powiedziała Beata Tylke, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych Saltus Ubezpieczenia. – Trzeba przyznać, że pracodawcy bardzo szybko zareagowali na tę potrzebę i przy okazji zawierania nowych umów czy odnowień programów ubezpieczeń zdrowotnych zwracali uwagę na dostępność tych świadczeń. Co więcej, widzimy, że zdrowie psychiczne przestało być już tematem tabu i zarówno pracodawcy, jak i pracownicy bez wcześniejszych barier rozmawiają o pojawiających się problemach – dodała.

– Coraz więcej osób ma świadomość, że pomoc specjalisty jest najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji. Istotne jest, aby sięgnąć po tę pomoc możliwe jak najszybciej. Z myślą o ubezpieczonych w TU Zdrowie uruchomiliśmy szkolenia dla naszych klientów w formie webinarów, których celem jest umiejętność rozpoznania problemu i zidentyfikowania jego źródła. Szkolenia prowadzone są przez psychologów z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w pracy z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi, chorobami współwystępującymi, osobami uzależnionymi lub przeżywającymi kryzysy i trudności adaptacyjne – mówi Edyta Jacyna, konsultantka medyczna TU Zdrowie.

(AM, źródło: TU Zdrowie, Brandscope)