Rynek powinien rosnąć także i w tym roku

0
608

Podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Tomasz Kulik, członek zarządu PZU SA i CFO Grupy PZU, ocenił, że pod względem sprzedaży obecny rok może być równie dobry jak poprzedni. Ekspert spodziewa się nie tylko wzrostu popytu na nowe ubezpieczenia, ale też wyższych cen OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zapytany o to, czy Grupa PZU będzie się mocniej rozwijać za granicą, Tomasz Kulik stwierdził, że powinien to być naturalny ruch firmy, ale szczegóły zostaną przedstawione w jej nowej strategii. Ma ona zostać ogłoszona nie później niż do końca tego roku. Członek zarządu PZU SA wskazał też, że wysoki wzrost zysku netto w 2023 roku był możliwy dzięki szeregowi czynników, np. podjętych inwestycji w możliwości sprzedażowe i doskonalenia procesów biznesowych, które pozwoliły wykorzystać sprzyjające warunki makro, czyli wzrost gospodarczy i umiarkowanie wysokie stopy procentowe.

Tomasz Kulik ocenił, że ogólnie cały ubiegły rok był udany dla jego firmy. Szczególnie cieszy go to, że do wzrostu przyczyniły się wszystkie filary biznesu – ubezpieczeniowy, zdrowotny, inwestycyjny oraz bankowy. Spodziewa się w tym roku nieco niższych marż w ubezpieczeniach komunikacyjnych (szczególnie OC) przy istotnie rosnącej skali działalności. Zakłada też, że przy sprzyjającym i rosnącym rynku (szczególnie w ubezpieczeniach majątkowych mogącego rosnąć z dynamikami zbliżonymi do 10%) można myśleć pozytywnie o roku 2024. Tomasz Kulik ujawnił ponadto, że najbardziej marżowe są obecnie ubezpieczenia majątkowe pozakomunikacyjne oraz na życie. W ramach ubezpieczeń komunikacyjnych bardziej marżowym produktem jest autocasco.

Zapytany o perspektywy rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w 2024 r., Tomasz Kulik ocenił, że po bardzo mocnym 2023 r. (wzrosty w działalności bezpośredniej na poziomie ponad 10% r/r) także ten rok ma spory potencjał, który powinien być w dużej mierze kształtowany zarówno przez większą skalę i popyt na nowe ubezpieczenia, widoczny już w I kwartale, jak i długo oczekiwane wzrosty cen, szczególnie w OC. Ekspert uważa, że w tym roku możemy obserwować dynamiki nie niższe niż te z 2023 r., tyle że w nieco innym rozbiciu produktowym. Dodał też, że PZU jest bardzo zadowolony z funkcjonowania platformy mojePZU, z której korzysta już ponad 4 miliony użytkowników.

Cały czat jest dostępny TUTAJ.

(AM, źródło: SII)