Sąd Apelacyjny podtrzymuje karę UOKiK dla Raiffeisen Bank Polska

0
345

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nałożeniu na ówczesny Raiffeisen Bank Polska kary finansowej za stosowanie niedozwolonych praktyk na etapach przedkontraktowym, zawierania umowy ubezpieczenia z UFK i jej wykonania – podał UOKiK na Twitterze.

Rozstrzygnięcie SA dotyczy decyzji prezesa Urzędu z października 2014 r., który stwierdził naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez cztery instytucje finansowe (jednego ubezpieczyciela i trzech pośredników) zaangażowane w sprzedaż polis z UFK. W przypadku Raiffeisen Bank Polska (obecnie BNP Paribas Polska) stwierdzono, że bank zawierał umowy przez telefon, ale nie przesyłał wcześniej informacji, których przekazania wymagają przepisy dotyczące zawierania umów na odległość, nie uznawał też odstąpień konsumentów w przewidzianym przez prawo 30-dniowym terminie. Poza tym nie informował o tym, że oferowany Program Pomnażania Oszczędności Kumulatus, to w rzeczywistości umowa ubezpieczenia na życie z UFK. Konsultanci prezentowali ofertę jako „program” albo „oszczędzanie”. Proponując skorzystanie z oferty, bank zataił, że wartość wykupu w pierwszych latach umowy jest znacznie niższa od wpłaconych składek. W konsekwencji wielu z nich nie wiedziało, na jaki produkt się zdecydowali.

Prezes Urzędu stwierdził, że przy przystępowaniu do umowy ubezpieczenia na życie i dożycie konsument powinien być jasno informowany o wysokości składek, czasie trwania umowy, kosztach związanych z rezygnacją oraz o ryzyku inwestycyjnym. Bank został ukarany sankcją finansową w wysokości 21,12 mln zł  (decyzja nr DDK-2/2014). Praktyka została zaniechana.

Sąd Apelacyjny podwyższył karę obniżoną wcześniej przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Raiffeisen Bank International musi ostatecznie zapłacić 14,96 mln zł.

(AM, źródło: UOKiK)