Sadownicy interweniują w sprawie ubezpieczeń upraw drzew owocowych

0
436

Związek Sadowników RP skierował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo, w którym organizacja zwraca się o zwiększenie środków przeznaczonych na dopłaty do ubezpieczeń upraw drzew owocowych i umożliwienie objęcia ich ochroną od gradu po optymalnych stawkach.

Pismo jest reakcją na informacje, według których zakłady ubezpieczeń miałyby zaprzestawać oferowania ubezpieczeń upraw drzew owocowych od gradu. Związek przypomniał, że już na początku marca zwrócił się do MRiRW z podobną prośbą.

W wystąpieniu podpisanym przez Mirosława Maliszewskiego, prezesa zarządu głównego ZSRP, czytamy, że do organizacji zwracają się rolnicy, którzy na jesieni nie ubezpieczycieli swoich upraw sadowniczych od przymrozków wiosennych ze względu na krótki czas, a niekiedy brak wiedzy, iż należy to wówczas zrobić. Innego rodzaju problemami mają być wysokie stawki w polisach oraz wprowadzenie przez część zakładów zasady, że ubezpieczenie od gradu będzie dostępne wyłącznie dla tych producentów, którzy ubezpieczycieli się od skutków wiosennych przymrozków.

(AM, źródło: ZSRP)