Skarb Państwa poniesie konsekwencje smogu?

0
592

Jeśli 17 lutego Sąd Apelacyjny w Warszawie oddali apelację Skarbu Państwa od wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie przyznającego aktorce Grażynie Wolszczak 5 tys. zł za naruszenie dóbr osobistych w wyniku mało skutecznej walki ze smogiem, to Skarb Państwa może zostać zasypany pozwami o wypłatę odszkodowania za zły stan powietrza – zauważa „Rzeczpospolita”.

Radosław Górski, radca prawny, wskazuje, że odrzucenie apelacji będzie pierwszym w Polsce prawomocnym wyrokiem potwierdzającym, iż każdej osobie przysługuje prawo do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza, a za zły stan powietrza w Polsce odpowiada Skarb Państwa. Przypomina, że w kolejce na rozstrzygnięcie w apelacji czekają jeszcze sprawy kilkorga aktorów i dziennikarzy.

Gazeta zwraca uwagę, że po pytaniu prawnym Sądu Okręgowego w Gliwicach głos będzie musiał zabrać także Sąd Najwyższy. Rozstrzygnie on, czy prawo do życia w czystym środowisku i oddychania powietrzem spełniającym standardy stanowi dobro osobiste. Radosław Górski dodaje, że o odszkodowania walczą też uczestnicy pozwu grupowego, reprezentowani przez jego kancelarię. Radca prawny zaznacza, że po zwycięstwie w procesie grupowym SP nie będzie mógł już twierdzić, że nie ponosi odpowiedzialności za fatalny stan powietrza w Polsce. Tymczasem obecnie zajmuje on takie stanowisko w toczących się procesach indywidualnych.

Więcej:
„Rzeczpospolita” z 25 stycznia, Renata Krupa-Dąbrowska „Rekompensaty za smog coraz bliżej”:
https://www.rp.pl/Ubezpieczenia-i-odszkodowania/…

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)