Spór PZU i LIM o odszkodowanie za lockdown

0
859

Spółka LIM, zarządca warszawskiego hotelu Marriott, chce od PZU wypłaty odszkodowania z posiadanego ubezpieczenia BI za straty poniesione wskutek lockdownów. Ponieważ ubezpieczyciel odmawia, sprawa może skończyć się w sądzie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tomasz Pijanka, dyrektor finansowy LIM mówi „DGP”, że PZU odrzucił już pierwszy wniosek o wypłatę z kwietnia 2020 r., argumentując, iż polisa nie obejmuje zdarzeń i ich skutków powstałych w efekcie działań władz bądź organów publicznych. Co więcej, nie doszło też do szkód rzeczowych w ubezpieczonym mieniu. W dodatku nie doszło do interwencji władz cywilnych lub wojskowych w miejscu ubezpieczenia lub jego obrębie, zdefiniowanej w klauzuli władz publicznych. LIM uważa jednak, że do takiej interwencji doszło. Eksperci NEMU oszacowali straty na ok. 5 mln zł miesięcznie.

PZU odpowiedział odmownie również na drugi wniosek o wypłatę, wysłany przed miesiącem. W informacji przesłanej do gazety wskazał, że „bezwzględnym i podstawowym warunkiem zaistnienia odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia utraty zysku jest wystąpienie szkody rzeczowej, powodującej zakłócenie lub przerwę w działalności ubezpieczonego przedsiębiorstwa, czego następstwem jest utrata przez to przedsiębiorstwo określonych korzyści finansowych”. Podtrzymał też swoje stanowisko o bezzasadności roszczenia ze względu na brak podstaw prawnych do uznania roszczenia.

LIM argumentuje, że oprócz klauzuli władz publicznych w umowie znajduje się postanowienie, według którego w razie powoływania się przez zakład na przepisy nawzajem się wykluczające lub sprzeczne zastosowanie będzie miała regulacja korzystniejsza dla klienta.

Prawnicy, z którymi rozmawiała „DGP”, nie potrafią rozstrzygnąć, kto ma rację, bez analizy postanowień umowy. Mecenas Monika Hartung z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy wskazuje, że ze względu na to, iż umowa była redagowana przez ubezpieczyciela, niejasne postanowienia będą wykładane na jego niekorzyść. Łukasz Bernatowicz, radca prawny, wiceprezes BCC, uważa z kolei, że ewentualna wygrana LIM, która według niego jest mało prawdopodobna, byłaby precedensem.

Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 4 maja, Paulina Nowosielska „Marriott walczy o byt. Z pandemią i PZU”:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/5…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here