Swiss Re: Kryzys odczuwalny w wynikach

0
731

Wynik Swiss Re w I kw. 2020 r. przechylił się na stronę strat, gdy odczuwalne zaczęły być skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Reasekurator odnotował 476 mln dol. spodziewanych i zgłoszonych roszczeń związanych głównie z odwołaniem albo przesunięciem na późniejszy termin imprez, takich jak igrzyska olimpijskie. 300 mln dol. strat przyniosła działalność inwestycyjna na niestabilnym rynku.

Dyrektor generalny Christian Mumenthaler podkreślił, że epidemii daleko do końca, a jej ekonomiczne i społeczne konsekwencje będą dalekosiężne. Dyrektor finansowy John Dacey przyznał, że trudno przewidzieć, ile wyniosą w sumie straty branży ubezpieczeniowej i Swiss Re. Kwartalna strata netto reasekuratora wyniosła 225 mln dol. w porównaniu z zyskiem w wysokości 429 mln dol. za I kw. 2029 r.

Zdaniem analityków Barclays strata nie była tak duża, jak można by się spodziewać. Stratę poniesioną w I kw. br. poprzedzał niższy od oczekiwanego zysk w 2019 r. wynikający z serii katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka oraz kosztów biznesu wypadkowego w USA.

Dział ubezpieczeń korporacyjnych firmy, który odnotował straty i jest w trakcie restrukturyzacji, utworzył rezerwę 223 mln dol. na spodziewane roszczenia związane z pandemią. Głównie chodzi o ochronę na wypadek odwołania imprez, biznes, z którego firma się wycofuje. Współczynnik łączony działu majątkowego i wypadkowego Swiss Re uległ nieznacznemu pogorszeniu do 110,8%, z 110,3% przed rokiem.

(AC, źródło: Reuters)