TU Zdrowie wspiera w walce z rakiem szyjki macicy

0
576

Rak szyjki macicy jest wykrywany każdego roku u około pół miliona kobiet na świecie i jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Mimo że rozwija się on latami, niemal połowa chorych dowiaduje się o nim już w zaawansowanym i trudnym do wyleczenia stadium. W profilaktyce tego nowotworu kluczowe jest regularne wykonywanie cytologii, a także szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Ze statystyk podawanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów wynika, że cytologię wykonuje zaledwie 27% Polek, dlatego aż 40% przypadków raka szyjki macicy diagnozuje się w naszym kraju w zaawansowanym stadium dającym nikłe szanse na wyleczenie.

– Badanie cytologiczne to procedura wykonywana w ciągu kilku minut w gabinecie ginekologa lub położnej. To proste, ale bardzo wartościowe badanie powinno się wykonywać nie rzadziej niż co trzy lata, a najlepiej raz w roku. Na wynik badania oczekuje się 2–3 tygodnie, a w przypadku rezultatu nieprawidłowego lekarz zaleci dodatkowe procedury diagnostyczne. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku wykrycia przedinwazyjnego raka szyjki macicy, ponad 99% przypadków jest całkowicie uleczalna – mówi dr Szymon Dziedzic, dyrektor ds. medycyny ubezpieczeniowej TU Zdrowie.

Niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy związane są z zakażeniem onkogennymi szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Najgroźniejsze są jednak szczepy onkogenne, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić nie tylko do raka szyjki macicy, ale także do nowotworów odbytu, jamy ustnej czy męskich narządów płciowych.

– I tu kluczowe jest szczepienie przeciwko wirusowi HPV, które powinno być wykonane zarówno u dziewczynek, jak i chłopców w wieku 12–13 lat. Obecnie jest ono w Polsce refundowane przez NFZ. Warto przy tym pamiętać, że w krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet o 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy – mówi Szymon Dziedzic.

TU Zdrowie przypomina, że posiadacze jego ubezpieczeń mogą skorzystać z programu zdrowotnego Mój Onkolog, w ramach którego mają zapewnioną szybką diagnostykę w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej.

(AM, źródło: TU Zdrowie)