TUW PZUW: Nowoczesny sprzęt dla małych pacjentów gdańskiego szpitala

0
244

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych sfinansował zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, który pomoże w leczeniu chorych na nowotwory dzieci – pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. To placówka, która już od pierwszych dni po wybuchu wojny w Ukrainie zapewnia opiekę także chorym onkologicznie dzieciom ukraińskim.

– Ideą ubezpieczeń wzajemnych jest solidarność i wsparcie. Dlatego angażujemy się w zakup sprzętu dla szpitali i szkolenia dla lekarzy, które mają służyć jak najlepszej opiece nad chorymi. Pomoc najmłodszym pacjentom daje największą satysfakcję. Janusz Korczak mówił, że kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Chcielibyśmy przywracać radość małym pacjentom dotkniętym ciężką chorobą – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Jak podkreśla, jego firma chętnie niesie pomoc tym, którzy sami jej bezinteresownie udzielają.

– Ujęło nas, że gdański szpital jako jeden z pierwszych w Polsce zatroszczył się o chorych na nowotwory najmłodszych pacjentów z Ukrainy. Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska pisała o nich, że jeszcze wczoraj ukrywali się przed ostrzałem w piwnicach, a dziś znajdują w Polsce bezpieczeństwo i mogą kontynuować leczenie. Są pod najlepszą opieką fachowców z gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Chcemy, aby razem z polskimi dziećmi mogli też korzystać z najlepszego sprzętu – dodaje Rafał Kiliński.

– Trudno sobie wyobrazić, co przeżywają rodziny w Ukrainie, szczególnie gdy w obecnej sytuacji muszą mierzyć się dodatkowo z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli możemy pomóc, nie wyobrażam sobie, żebyśmy postąpili inaczej. Jesteśmy wdzięczni naszym darczyńcom za przekazane środki, dzięki którym będziemy mogli jeszcze bardziej efektywnie zajmować się chorymi dziećmi z Klinik Pediatrii, Hematologii i Onkologii oraz Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży, zarówno tymi z Polski, jak i z Ukrainy – podkreśla Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

W leczeniu małych pacjentów ma pomóc system do neuromonitoringu śródoperacyjnego.

– Służy do tego, aby z maksymalną precyzją, bez ryzyka uszkodzenia nerwów obwodowych, przeprowadzać operacje usunięcia nowotworów, m.in. tarczycy, głowy i szyi czy miednicy małej. Zwiększa to bezpieczeństwo pacjentów i eliminuje ryzyko powikłań. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zyska też specjalistyczne urządzenia do kontrolowania pracy serca, oddychania, ciśnienia i pozostałych istotnych funkcji życiowych małych pacjentów – mówi dyrektor ds. medycznych TUW PZUW Piotr Daniluk.

Wartość pomocy sięga prawie 300 tysięcy złotych.

(AM, źródło: TUW PZUW)