TUW PZUW wsparł zakup specjalistycznego sprzętu dla ratowników górniczych

0
340

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych sfinansował zakup wartych 100 tys. zł urządzeń dla Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Nowy specjalistyczny sprzęt dla ratowników górniczych będzie służył do niesienia pomocy podczas wypadków w kopalniach.

– Celem i sensem naszej inicjatywy jest bezpieczeństwo górników, którzy wykonują nie tylko ciężki, lecz także ryzykowny zawód. Ich zdrowie i życie są najważniejsze. Chcemy je chronić tak jak możemy. Wspierając ratownictwo górnicze, mamy nadzieję ograniczać tragiczne skutki wypadków w kopalniach – mówi Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.

Jak podkreśla, ratownicy ze Stacji Ratownictwa Górniczego są pierwsi na miejscu, gdy wydarzy się coś złego.

– Niosą pomoc z oddaniem i zaangażowaniem. Należy im się nie tylko największy szacunek, lecz także troska o to, aby mieli jak najlepszy sprzęt, dzięki któremu będą mogli szybko ratować poszkodowanych i sami unikać niebezpieczeństwa – dodaje Rafał Kiliński.

Sfinansowany przez TUW PZUW sprzęt to praktyczne i potrzebne akcesoria: profesjonalne nożyce hydrauliczne, tzw. trójkąty ewakuacyjne, nosze i urządzenia do transportu osób, przyrządy zjazdowe i asekuracyjne oraz liny, uprzęże i kaski dla ratowników.

– Zawodowi ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego to przede wszystkim osoby o wyjątkowych umiejętnościach, najwyższym poziomie wyszkolenia i zdeterminowane w działaniu podczas niesienia pomocy poszkodowanym górnikom. Jednak pamiętać także należy, że bez odpowiedniego specjalistycznego sprzętu prowadzenie wielu akcji ratowniczych byłoby praktycznie niemożliwe. Dlatego chciałbym serdecznie podziękować TUW PZUW za wsparcie i sfinansowanie zakupu sprzętu, który jest niezbędny w naszej działalności – podkreśla prezes zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, dr inż. Piotr Buchwald.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego to trzon ratownictwa górniczego w Polsce. Składa się z zawodowych ratowników, którzy są w stałej gotowości, aby natychmiast reagować na wezwanie. Ma pod swoją pieczą kilkadziesiąt kopalń węgla, soli, rud cynku i ołowiu oraz surowców budowlanych. Działa w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym, udzielając wsparcia także straży pożarnej podczas dużych katastrof i innych poważnych zagrożeń.

(AM, źródło: PZU)