TUZ nadal oferuje ubezpieczenia rolne z dopłatą

0
958

Wbrew pojawiającym się informacjom, na rynku nadal są dostępne dotowane ubezpieczenia rolne. Taką ochronę oferuje TUZ Ubezpieczenia – jedno z towarzystw uprawnionych do dystrybuowania tego typu produktów.

– Rolnicy mogą u nas nadal kupować ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą do składki z budżetu państwa – informuje Marcin Łuczyński, członek zarządu TUZ Ubezpieczenia. – Mamy swoją strategię, nieco odmienną od strategii innych firm, i na razie nie zamierzamy zamykać sprzedaży takich ubezpieczeń – tłumaczy.

– To wyjątkowo ciężki sezon dla wszystkich, także dla rolników. Koronawirus to jedno, problemy ze zmienną pogodą to drugie. Prognozy są różne na sezon wiosenno-letni, dlatego na razie nie zamierzamy zamykać rolnikom możliwości zawierania polis z dopłatą. Nawet więcej, choć z biznesowego punktu widzenia to może być dla nas jako ubezpieczyciela ryzykowne, jesteśmy otwarci na możliwość wyczerpania limitu takich ubezpieczeń już wiosną, ponieważ rolnicy potrzebują takich ubezpieczeń najbardziej właśnie teraz. Tak wynika z naszych informacji i badania potrzeb rolników – wyjaśnia Marcin Łuczyński.

TUZ Ubezpieczenia jest jednym z siedmiu towarzystw ubezpieczeniowych, które zaoferowało rolnikom ubezpieczenia z dopłatą do składki z budżetu państwa, ale niektóre z towarzystw już zamknęły wiosenną sprzedaż takich ubezpieczeń. Ubezpieczenia dotowane są sprzedawane we współpracy z Agencją Ubezpieczeń Rolnych AUROL. Oprócz TUZ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł umowy w sprawie stosowania w 2020 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich z sześcioma zakładami ubezpieczeń: PZU SA, TUW „TUW”, Concordia Polska TUW (obecnie Concordia Polska TU), Pocztowym TUW (Ubezpieczenia Pocztowe), InterRisk oraz Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce.

Wcześniej o praktycznej niedostępności ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą do składki z budżetu państwa pisał m.in. „Dziennik Gazeta Prawna”. O zamknięciu wiosennego sezonu sprzedaży mówili gazecie przedstawiciele innych firm ubezpieczeniowych, m.in. Vector Ubezpieczenia, PZU SA, TUW „TUW” i Ubezpieczeń Pocztowych.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl