Ubezpieczenie zdrowotne w firmie nie tylko dla pracownika

0
152

Zdecydowana większość z ok. 3,5 miliona posiadaczy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego korzysta z grupowej ochrony dostępnej w pracy. Ekspertka Compensy wyjaśnia, kto oprócz pracowników może korzystać z polisy.

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń już 3,5 mln ludzi w naszym kraju korzysta z komercyjnych polis zdrowotnych.

– W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dwie często pomijane sprawy. Pierwsza: zdecydowana większość osób korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego poprzez pracodawcę. Jeszcze niedawno PIU szacowało, że to nawet 75% ubezpieczonych. Na własną rękę polisy kupujemy zdecydowanie rzadziej, natomiast na rynku pracy benefit w postaci prywatnej opieki medycznej, oferującej dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu, specjalistów i badań bez „słynnych” kolejek w publicznych placówkach, to coraz częściej standard. Druga sprawa: ochroną w ramach tych polis objęci są nie tylko pracownicy, ale także członkowie ich rodzin, którzy stanowią dużą część ubezpieczonych osób – zauważa Dorota Bartkowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Compensa TU.

Pracownik zyskuje możliwość objęcia ochroną swoich najbliższych tylko wtedy, gdy sam skorzysta z dostępnego w pracy ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa, kogo definiuje jako „najbliższych”. Zazwyczaj zaliczają się do nich: żona, mąż, partner, partnerka oraz dzieci. To, czy związek jest sformalizowany, czy nie – to nie ma dla ubezpieczycieli znaczenia, zwłaszcza jeśli dopisywana do ubezpieczenia osoba oraz pracownik prowadzą jedno gospodarstwo domowe. Kryterium nie jest też płeć partnera lub partnerki. Z ubezpieczeń zdrowotnych mogą więc korzystać też pary jednopłciowe. – Coraz częściej można także dołączyć do ochrony seniorów – rodziców oraz teściów – dodaje Dorota Bartkowska.

Obejmując dodatkowe osoby umową, ubezpieczyciel nie pyta o ich stan zdrowia. Składkę za ubezpieczenie dla nich samodzielnie opłaca pracownik, ale coraz częściej zdarza się, że wspiera go w tym pracodawca – współfinansując lub finansując ochronę w całości.

(AM, źródło: Brandscope)