UFG: Firmy turystyczne spłacają środki zwrócone turystom za imprezy odwołane z powodu Covid-19

0
547

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił z funduszu covidowego ponad 223 mln zł. Pieniądze te trafiły do kilkuset tysięcy podróżnych, których udział w imprezach turystycznych nie został zrealizowany z powodu pandemii. Środki publiczne stanowiły wsparcie dla branży turystycznej, zaś zgodnie z ustawą zadanie ich wypłaty przypadło UFG.

Przedsiębiorcy turystyczni mieli następnie zwrócić oddane za nich pieniądze. Mechanizm spłaty polegał na rozłożeniu całości środków zwróconych przez Fundusz w imieniu danego przedsiębiorcy na 72 równe raty bez dodatkowego oprocentowania. Pierwotnie spłaty miały rozpocząć się w kwietniu 2021 r., jednak na wniosek branży turystycznej okres ten został przesunięty  i spłata pierwszej raty stała się wymagalna 31 grudnia ub.r.

Z danych UFG wynika, że większość sumy wszystkich pierwszych rat zobowiązanych przedsiębiorców została przekazana na rachunek wskazany przez Fundusz. Suma wpłat wyniosła 92% wszystkich środków, które powinny być zwrócone do Funduszu do 31 grudnia ubiegłego roku. Suma pierwszej raty dla wszystkich zobowiązanych przedsiębiorców to niemal 2,9 mln zł, z czego do tej pory nie wpłynęło tylko nieco ponad 237 tys. zł.

(AM, źródło: UFG)