UFG opublikował ranking jakości danych za 2019 r.

0
2407

PZU, TUW TUW i Link4 – tak przedstawia się podium rankingu jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) za 2019 rok. Te trzy zakłady utrzymały swoje miejsca sprzed roku.

W pierwszej piątce dwudziestu dwóch sklasyfikowanych towarzystw (w zestawieniu wzięto pod uwagę firmy, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych* przekracza jeden promil; poza klasyfikacją znalazło się sześć firm) znalazły się ponadto Compensa, która obroniła swoją pozycję z rankingu za 2018 rok oraz STU Ergo Hestia. Piąta lokata sopockiego ubezpieczyciela oznacza dla niego awans o trzy miejsca w stosunku do zestawienia za poprzedni rok.

pozycja w rankingu nazwa firmy wskaźnik końcowy zmiana r/r
1 PZU 90,9% 0
2 TUW TUW 88,2% 0
3 Link4 86,9% 0
4 Compensa 85,4% 0
5 Ergo Hestia 85,0% +3

Zasady tworzenia rankingu

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG przygotowany został już po raz dziewiąty. Klasyfikację sporządzono w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in. identyfikowalność pojazdów (poprzez porównanie z rejestrem Centralnej Ewidencji Pojazdów) oraz terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, a także odsetek unieważnianych rekordów. Jeżeli wskaźnik końcowy (średnia arytmetyczna tych składowych) przekracza 80%, to wówczas jakość danych przekazywanych przez firmy do bazy uznawana jest za satysfakcjonującą. W rankingu za 2019 rok jedenastu ubezpieczycieli przekroczyło ten pułap.

Poprawa jakości przekazywanych danych

Rynek docenił znaczenie jakości danych z bazie UFG – mówi Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu UFG. – Wiele firm ubezpieczeniowych wdrożyło specjalne programy poprawy jakości danych, co przynosi coraz lepsze efekty. Cieszy stabilność liderów rankingu, ale nawet u tych najlepszych obserwujemy poprawę jakości danych o jeden, dwa punkty procentowe – dodaje.

Udostępniana przez Fundusz informacja o historii ubezpieczenia i szkód danego kierowcy ma wpływ na wyliczenia wysokości jego składki za polisy OC i AC, adekwatne do ryzyka.

Na koniec 2019 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC – dla blisko 25,4 mln pojazdów (przed rokiem 24,5 mln) oraz AC – dla 5,9 mln pojazdów (odpowiednio 5,5 mln). W 2019 r. zakłady przekazały do bazy UFG 466 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów oraz 406 mln pytań o historię szkód.

***

*Udział w rynku ustalany jest na podstawie liczby aktywnych umów krajowego OC oraz AC na koniec badanego okresu.

AM, news@gu.home.pl

(źródło: UFG)