UFG: Wyjazd tylko z ważnym ubezpieczeniem komunikacyjnym

0
350

W związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że w przypadku podróży po kraju nie trzeba zabierać ze sobą papierowej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Trzeba jednak upewnić się, że to ubezpieczenie jest ważne. W przeciwnym razie podróżujący może mieć spore problemy, i to bez względu na to, czy porusza się swoim, czy pożyczonym pojazdem.

W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku nieubezpieczonym pojazdem konsekwencje finansowe ponosi zarówno posiadacz pojazdu, jak i osoba nim kierująca. 

– Pamiętajmy, że brak ubezpieczenia OC komunikacyjnego to nie tylko ustawowa opłata. To przede wszystkim konieczność pokrycia z własnej kieszeni kosztów odszkodowania i świadczeń, które otrzyma poszkodowany w zdarzeniu spowodowanym przez nieubezpieczonego kierowcę. Koszty te mogą sięgać nawet kilku milionów złotych – podkreśla Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. – Misją Funduszu jest wspieranie osób poszkodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców wypadków. Z kolei naszym obowiązkiem jest dochodzenie od tych sprawców zwrotu wypłaconych odszkodowań i świadczeń – dodaje.

UFG wypłaca odszkodowania i świadczenia osobom poszkodowanym w kolizjach i wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców. W 2022 roku była to kwota ponad 100 mln zł, a od początku działalności Funduszu – ponad 1,5 mld zł.

Średnia wartość roszczenia UFG wobec nieubezpieczonego sprawcy wypadku to ok. 20 tys. zł, zaś rekordzista ma do zwrotu ok. 2,3 mln zł. Kwota ta jednak cały czas rośnie. Osób, które mają do zwrotu powyżej 1 mln zł, jest już kilkanaście. Natomiast liczba dłużników, za których Fundusz wypłacił odszkodowania przekraczające 50 tys. zł, liczona jest w tysiącach.

Warto pamiętać, że w przypadku szkód osobowych oprócz odszkodowania osobie poszkodowanej często wypłacane są regularne świadczenia, niekiedy przez wiele lat, na przykład dożywotnia renta.

Tymczasem ważność OC ppm. można łatwo i szybko sprawdzić przez internet. Wystarczy wejść na stronę ufg.pl i wpisać numer rejestracyjny pojazdu (lub VIN). W ramach usługi można sprawdzić dowolny pojazd

UFG co roku prowadzi kilkaset tysięcy spraw związanych z podejrzeniem braku ważnej polisy OC ppm. Fundusz już w sierpniu uruchomi System Monitorowania Ubezpieczeń Obowiązkowych (SMUbOb), który między innymi ułatwi wyjaśnianie takich spraw.

(AM, źródło: UFG)