UNIQA i AXA już pod wspólnym szyldem

0
575

Rok i dwa miesiące – dokładnie tyle czasu minęło od ogłoszenia przejęcia części aktywów AXA w Polsce przez UNIQA do formalnej finalizacji procesu połączenia majątkowych i życiowych towarzystw ubezpieczeniowych obu grup oraz zmiany nazw dawnych spółek AXA. Po wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego od 9 kwietnia w skład UNIQA w Polsce wchodzi pięć spółek: UNIQA TU, UNIQA TUnŻ, UNIQA TFI, UNIQA PTE oraz UNIQA Polska.

– Przejęcie spółek Grupy AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji to był bardzo ważny krok w realizacji naszej strategii. Staliśmy się 5. grupą ubezpieczeniową w Europie Środkowej i Wschodniej, w regionie wzrostu, w którym działamy od 20 lat i który ma dla Grupy UNIQA ogromne znaczenie strategiczne – powiedział Wolfgang Kindl, członek zarządu ds. klientów i rynków międzynarodowych UNIQA Insurance.

– Polska jest obecnie największym rynkiem w ramach naszej szerokiej obecności w regionie. Witamy nowych klientów i dziękujemy dotychczasowym za ich zaufanie. Zaufanie, które jest zbudowane na długoterminowym zaangażowaniu UNIQA w Polsce i całym regionie – dodał.

Zamknięcie procesu połączenia i zmiany nazw było możliwe dzięki uzyskaniu odpowiednich zgód Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie dotyczącym spółek ubezpieczeniowych oraz towarzystwa emerytalnego (marzec 2021 r.), a także wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (kwiecień 2021 r.).

– Bez zaangażowania pracowników proces połączenia nie byłby możliwy. To nie tylko połączenie firm, ale także energii i kompetencji ludzi. I dlatego z optymizmem patrzę na połączoną organizację i jej działalność na polskim rynku. Razem jesteśmy dużo silniejsi, by obsługiwać 5 mln klientów i naszych partnerów – mówi Zoran Visnjic, przewodniczący rad nadzorczych spółek ubezpieczeniowych UNIQA w Polsce.

Połączenie spółek UNIQA i AXA to jeden z najszybszych procesów integracji instytucji finansowych tej wielkości w Polsce. Od finalizacji transakcji do fuzji prawnej i operacyjnej doszło w ciągu sześciu miesięcy. Już w lutym tego roku zaczęła działać jedna, wspólna strona internetowa pod adresem uniqa.pl, a także wystartowała największa kampania wizerunkowa w historii UNIQA. 5 kwietnia, jeszcze przed połączeniem prawnym, ruszyła nowa odsłona akcji, promująca ubezpieczenie komunikacyjne.

– To prawdopodobnie pierwsza tak duża integracja na rynku finansowym w Polsce przeprowadzona całkowicie zdalnie w czasach największej od lat pandemii. Paradoksalnie ta sytuacja pomagała nam często być bardziej efektywnym operacyjnie, jednak równocześnie było to ogromne wyzwanie w integracji zespołu i wzajemnym się poznawaniu – powiedział Marcin Nedwidek, prezes połączonych UNIQA i AXA (po decyzji KNF).

Według danych na koniec 2020 r. UNIQA razem z AXA były 5. grupą ubezpieczeniową w Polsce pod względem przypisu składki, którego łączna wartość wyniosła prawie 4 mld zł.

– Przez cały proces łączenia naszym nadrzędnym założeniem było, aby klienci i partnerzy odczuli fuzję w jak najmniejszym stopniu. Wierzę, że zbudowaliśmy bardzo ambitny zespół ekspertów i połączyliśmy to, co najlepsze z obu organizacji. Jestem przekonany, że klienci i partnerzy docenią inwestycję m.in. w rozpoznawalność marki, rozbudowaną ofertę produktową czy jeszcze lepszą jakość obsługi – powiedział Marcin Nedwidek. – Przed nami wciąż jeszcze sporo pracy, a założenia pozostają bez zmian – dodał.

UNIQA ogłosiła przejęcie spółek AXA w Polsce, w Czechach i na Słowacji na początku lutego 2020 r. Wartość transakcji wyniosła około 1 mld euro i był to największy zakup firmy w historii grupy, jak i największe do tej pory przejęcie dokonane przez austriacką firmę ubezpieczeniową w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Zakup spółek AXA umocnił pozycję rynkową UNIQA na rynkach CEE. Zarówno w Polsce, jak i w Czechach oraz na Słowacji grupa należy obecnie do pierwszej piątki ubezpieczycieli. Dzięki przejęciu UNIQA zyskuje 5 mln nowych klientów (po akwizycji ich łączna liczba przekroczyła 15 mln) i 800 mln euro nowej składki.

W zarządzie połączonych firm zasiadać będzie sześć osób. Szefem Grupy UNIQA w Polsce zostanie Marcin Nedwidek. Do zarządu wejdą także Adam Łoziak, Jarosław Matusiewicz, Mariusz Wójcik, Daniela Sotirovic oraz Jakub Machnik.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here