UNIQA przejmuje biznes AXA w Polsce

0
4741

7 lutego AXA poinformowała o zawarciu z UNIQA Insurance Group AG umowy, na mocy której austriacka grupa nabędzie 100% aktywów francuskiego ubezpieczyciela w Polsce, Czechach i na Słowacji. Przedmiotem transakcji będzie sprzedaż biznesu ubezpieczeń na życie, majątkowych, inwestycyjnego oraz oszczędności emerytalnych.

UNIQA zapłaci AXA 1,002 mld euro. Francuski ubezpieczyciel oczekuje, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na współczynnik wypłacalności grupy na poziomie około 2 punktów. Nie będzie jednak miała istotnego wpływu na dochód netto AXA.

– Ta transakcja stanowi kolejny krok w uproszczeniu działalności firmy – powiedział  Thomas Buberl, CEO AXA. Wyraził też przekonanie, że operacje AXA w Europie Środkowej i Wschodniej skorzystają na silnej obecności UNIQA w regionie oraz jej lokalnej wiedzy specjalistycznej. Podziękował też zarządzającym oraz pracownikom spółek AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji za ich wieloletnie zaangażowanie i życzył im powodzenia w przyszłości.

Andreas Brandstetter, dyrektor generalny UNIQA, powiedział, że przejęte spółki „doskonale pasują” do długoterminowej strategii grupy.  

– Mocny nacisk (położony przez AXA – AM) na dochodową działalność detaliczną i zrównoważony asortyment produktów uzupełni naszą obecną działalność i sprawi, że staniemy numerem pięć w rozwijającym się regionie Europy Środkowej i Wschodniej – zaznaczył.

Obecnie UNIQA Group jest ubezpieczeniowym graczem numer siedem w regionie CEE. Firma jest obecna na 15 rynkach, na których oferuje całą gamę rozwiązań ubezpieczeniowych dla 6,8 mln klientów indywidualnych i korporacyjnych. W strategii UNIQA 2.0, która będzie realizowana do połowy 2020 r., grupa zdefiniowała kraje Europy Środkowej i Wschodniej jako drugi główny rynek po Austrii.

UNIQA jest obecna na polskim, czeskim i słowackim rynku ubezpieczeń od prawie 20 lat. Aktualnie jest dziesiątą co do wielkości firmą w Polsce, z 1,5 mln klientów, szóstą co do wielkości w Czechach, z 800 tys. klientów, i czwartą na Słowacji – z 500 tys. klientów. Z dodatkowymi 3,2 mln klientów AXA w Polsce, 800 tys. w Czechach i 750 tys. na Słowacji UNIQA stanie się grupą numer pięć w Polsce i Czechach oraz numer cztery na Słowacji.

– Znacząco poprawimy naszą pozycję rynkową na każdym z tych rynków – powiedział Andreas Brandstetter. – AXA doskonale do nas pasuje: firmy są doskonale zarządzane i mają silną pozycję rynkową. Ta transakcja przyniesie nam nowych klientów indywidualnych i korporacyjnych na trzech rozwijających się rynkach, na których już jesteśmy bardzo rentowni. – dodał.

Realizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania odpowiednich zgód regulatorów. Jej finalizacja ma nastąpić do IV kwartału 2020 r.

AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji ma łącznie pięć milionów klientów, zatrudnia 2100 pracowników i zbiera 800 milionów euro składek.

AXA w Polsce

AXA Polska prowadzi działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, majątkowych i osobowych, ubezpieczeń emerytalnych i zarządzania aktywami, obsługując około 3,2 miliona klientów. Firma zatrudnia 1575 pracowników i dystrybuuje swoje produkty za pośrednictwem dwóch dostosowanych sieci wielokanałowych w sektorze życiowym i majątkowym. Korzysta również z wieloproduktowego partnerstwa bancassurance z mBank. W 2018 r. jej przychody wyniosły 585 mln euro.

AXA w Czechach i na Słowacji

Z kolei w Czechach i na Słowacji AXA oferuje kompleksowy pakiet produktów życiowych, majątkowych i emerytalnych dla ok. 1,6 miliona klientów detalicznych. Firma zatrudnia 527 pracowników i działa jako jedna zintegrowana platforma, pod jednym zespołem zarządzającym działającym w obu krajach, za pośrednictwem trzech czeskich podmiotów z oddziałami na Słowacji. AXA prowadzi dystrybucję za pośrednictwem zróżnicowanej sieci, w skład której wchodzą brokerzy, agenci i kanały sprzedaży bezpośredniej. W 2018 r. przychody AXA z działalności w Czechach i na Słowacji wyniosły 170 mln euro.

Komentarz

Z szarego tłumu do czołówki

A więc stało się – po czternastu latach AXA postanowiła opuścić Polskę. Trochę szkoda, bo w ostatnich latach ubezpieczyciel sprawiał wrażenie, że otrząsnął się z marazmu i robi wiele, aby jego pozycja w naszym kraju przynajmniej w części odpowiadała ambicjom i pozycji AXA w Europie. Zakład wszedł do ścisłej czołówki sektora majątkowego (pierwsza piątka), ciekawie prezentowały się perspektywy jego współpracy z mBankiem, tryskał pomysłami w zakresie szerokiego wdrożenia nowych technologii do działalności i… teraz to wszystko zgarnia UNIQA. Austriacka grupa ma powody do zadowolenia. Zwyciężyła w rywalizacji o aktywa AXA, choć jeszcze do minionego tygodnia praktycznie nikt nie wymieniał jej nawet w gronie zainteresowanych przejęciem wspomnianych aktywów (a co dopiero faworytów…). Co więcej, zdystansowała Generali i VIG, które ze względu na swoje plany akwizycyjne i możliwości finansowe były powszechnie uważane za najpoważniejszych kandydatów do zwycięstwa w tej rywalizacji. Dzięki swojemu tryumfowi UNIQA w jednej chwili przeistoczyła się z „szarej myszki” polskiego rynku ubezpieczeń (przy całym szacunku dla ubezpieczyciela, jego dotychczasowe wyniki finansowe w pełni uprawniają takie stwierdzenie) w jednego z jego potentatów. Zwłaszcza w sektorze majątkowym, gdzie towarzystwo legitymujące się przypisem zsumowanym z rezultatów sprzedażowych UNIQA TU i AXA Ubezpieczenia TUiR uplasowałoby się na czwartym miejscu.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl