USA: Żądają wyjaśnień w sprawie ubezpieczenia statków z irańską ropą

0
430

Republikański kongresmen zwrócił się do Departamentu Skarbu o wyjaśnienie w sprawie amerykańskiej firmy ubezpieczającej tankowce podejrzane o transport objętej sankcjami irańskiej ropy.

Członek Izby Reprezentantów Zach Nunn ze stanu Iowa zasiadający w komisji stałej ds. usług finansowych pyta w swoim piśmie o American Club, wyspecjalizowanego ubezpieczyciela morskiego. „To, że amerykańska firma czerpie zysk ze swojego zaangażowania w ubezpieczanie tankowców transportujących nielegalną irańską ropę służącą finansowaniu terroryzmu, wymaga odpowiedzi ze strony tej administracji” – napisał. Nunn powołał się na doniesienie Bloomberg News, że American Club obejmuje ochroną 21 statków podejrzanych o transport ropy z Iranu, więcej niż którykolwiek z 11 większych ubezpieczycieli morskich typu P&I Club. Materiał Bloomberga jest oparty na danych uzyskanych przez grupę non profit United Against Nuclear Iran.

Amerykańskie sankcje zabraniają firmom świadomego udziału w objętej sankcjami działalności. Departament Skarbu, który nadzoruje przestrzeganie sankcji, zaleca ubezpieczycielom takim jak American Club, aby poszły dalej i monitorowały, czy statki przez nie ubezpieczane nie uczestniczą potajemnie w handlu towarami objętymi sankcjami. American Club oświadczył, że jego program compliance jest na najwyższym poziomie i że nigdy świadomie nie ubezpieczyłby statku łamiącego zakaz.

(AC, źródło: Bloomberg)