W Avivie zmiana na stanowisku prezesa

0
2038

Z dniem 2 maja Jolanta Karny złożyła rezygnację ze stanowiska prezesa Aviva Polska. Co za tym idzie, nie pokieruje towarzystwem ubezpieczeń na życie powstałym z połączenia spółek życiowych Allianz i Aviva. Na razie nie oznacza to jednak końca jej przygody z Allianz. Jolanta Karny rozważa bowiem możliwość dalszego rozwoju w ramach grupy na arenie międzynarodowej.

– Bardzo dziękujemy Jolancie Karny za jej pracę oraz cenny wkład w proces przejęcia oraz integracji z Allianz. Jednocześnie życzymy jej dalszych sukcesów w przyszłych przedsięwzięciach – powiedział Petros Papanikolau, prezes regionu Europy Środkowej i Wschodniej Allianz.

Miejsce Jolanty Karny zajmie Matthias Baltin, obecny prezes Allianz Polska. Przejmie on również odpowiedzialność prezesa Aviva Życie, a w przyszłości również szefa połączonych spółek życiowych. Jego nominacja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

– Serdecznie gratulujemy Matthiasowi Baltinowi i życzymy mu dalszych sukcesów w nowych rolach – powiedział Petros Papanikolau.

Matthias Baltin

19 lat w Avivie

Dr Jolanta Karny pracę w Avivie rozpoczęła w 2003 r. w obszarze aktuariatu. W 2010 r. została dyrektorem działu aktywizacji sieci sprzedaży, zaś w latach 2012–2014 pełniła funkcję dyrektora audytu. W latach 2014–2016 była członkiem zarządu Aviva sp. z o.o. oraz odpowiadała za obszar strategii i transformacji. W latach 2016–2019 jako wiceprezes odpowiadała za linię biznesową ubezpieczeń majątkowych. We wrześniu 2019 r. została powołana na wiceprezesa Aviva TUnŻ. Od 2019 r. zarządzała obszarem sprzedaży, marketingu, direct, cyfryzacji i strategii ubezpieczeń na życie oraz majątkowych. 30 listopada ubiegłego roku, wraz z ogłoszeniem przez Allianz oficjalnego zakończenia procesu przejęcia spółek z Grupy Aviva w Polsce i na Litwie, Jolanta Karny zastąpiła Adama Uszpolewicza na fotelu prezesa Avivy w Polsce. 31 stycznia 2022 r., gdy zarządy spółek ubezpieczeniowych Allianz Polska i Aviva w Polsce uzgodniły, przyjęły i podpisały plany połączenia, ogłoszono, że po finalizacji tego procesu Jolanta Karny stanie na czele towarzystwa ubezpieczeń na życie jako prezes zarządu.

Laury i kompetencje

Jolanta Karny w 2015 r. znalazła się na liście 100 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskich Finansów. W 2020 r. została uhonorowana tytułem Perły Biznesu i znalazła się w gronie 25 najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce.

Jest absolwentką Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Tytuł doktora nauk ekonomicznych obroniła w Zakładzie Statystyki Matematycznej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej.

Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu Business Management na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville, doradztwa inwestycyjnego w Akademii im. Leona Koźmińskiego oraz rozwoju organizacji w Saïd Oxford Business School. Brała udział w globalnych programach rozwojowych Avivy.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl